Έλμερ, ο παρδαλός ελέφαντας

Απρ 20158

Στα πλαίσια της παγκόσμιας μέρας κατά του ρατσισμού και της ξενοφοβίας (21 Μαρτίου) η β’ και η γ΄τάξεις του σχολείου μας αφιέρωσαν ένα δημιουργικό δίωρο. Οι μαθητές/τριες είδαν μαζί οπτικοποιημένο το βιβλίο του συγγραφέα Μακ Κι Ντέιβιντ “Ελμερ”. Πρωταγωνιστής είναι ο παρδαλός ελέφαντας Έλμερ που δείχνει στα παιδιά με έναν πολύ απλό και κατανοητό τρόπο ότι ουσιαστικό είναι να σε αποδέχονται για αυτό που είσαι και όχι για αυτό που φαίνεσαι. Ακολούθησε συζήτηση και τα παιδιά μοιράστηκαν τα μηνύματα και τους προβληματισμούς τους. Στο τέλος δημιούργησαν και τα ίδια τον δικό τους Έλμερ βάζοντας  τη δική τους πινελιά στη διαφορετικότητα…κι ιδού το αποτέλεσμα….”

Έλμερ No1

Έλμερ No2