Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Μαρ 201530

Την Παρασκευή 6 Μαρτίου το σχολείο μας παρακολούθησε την παράσταση «Ταξίδι στην Ανταρκτική» της θεατρικής ομάδας «Κιβωτός Ονείρων» βασισμένο στο έργο του θεατρικού ποιητή Πέτρου Καφαντάρη. Ο γλάρος (Πέτρος Καφαντόγιας) και ο πιγκουίνος (Γεωργία Τσικούρη) μας ταξίδεψαν σε έναν παγωμένο τόπο με σκοπό να βρούμε ένα μέρος που να μην το έχει επηρεάσει το φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής. Με όπλα τη συνεργασία, ευρηματικότητα αλλά πάνω απ’ όλα τη φιλία οι δυο φίλοι, & με τη βοήθεια των μικρών μας θεατών, προσπάθησαν να απαλλάξουν τη Γη μας από αυτό το σύγχρονο πρόβλημα που απειλεί τη ζωή στον πλανήτη μας.

Ένα θεατρικό έργο που ευαισθητοποιεί μικρούς και μεγάλους για την κλιματική αλλαγή και τις καταστροφικές συνέπειες (πλημμύρες, ξηρασία, κ.α.) που αυτή φέρνει.
Πιστεύουμε ότι οι μαθητές & μαθήτριές μας χάρηκαν την παράσταση αλλά και προβληματίστηκαν πάνω στο μεγάλο αυτό περιβαλλοντικό θέμα.

2

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον γλάρο και πιγκουίνο από τα παιδιά του Νηπιαγωγείου και Δημοτικού μας σχολείου!