Ένα μικρό σποράκι

Φεβ 20158

Τη φετινή χρονιά το τμήμα ένταξης του σχολείου μας πραγματοποιεί ένα πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο:

Ένα μικρό σποράκι.

Υποθέματα:

Τι είναι το σποράκι; Είναι ζωντανός οργανισμός;

Ποια είναι τα είδη των σπόρων;

Τα φυτά ως έμβιοι οργανισμοί – οι ανάγκες τους

Τα χαρακτηριστικά ενός φυτού

Σπόροι και μεσογειακή διατροφή

Παιδαγωγικοί στόχοι:

να γνωρίσουν οι μαθητές τι είναι οι σπόροι

να μάθουν την ποικιλία των ειδών τους

να παρατηρήσουν τους σπόρους, να τους μελετήσουν και να πληροφορηθούν την πορεία βλάστησης και τους παράγοντες που την επηρεάζουν

να γνωρίσουν τις εργασίες που πρέπει να γίνουν από τον γεωργό πριν από τη σπορά

να κατανοήσουν τη σημασία που έχουν οι σπόροι για τη διατροφή μας

επαγγέλματα που σχετίζονται με τα φυτά και τη σπορά

Μεθοδολογία υλοποίησης – συνεργασίες με φορείς

ομαδοσυνεργατική μέθοδος

διαθεματική προσέγγιση – μέθοδος Project

Χρήση ΤΠΕ

Μελέτες πεδίου – παρατήρηση

Αφισοκόλληση

Συνεργασία με γεωπόνο

Πεδία σύνδεσης:

Γλώσσα, μαθηματικά, ιστορία, θρησκευτικά, μελέτη, τέχνες (εικαστικά, δραματική τέχνη, μουσική)

Χρονική εξέλιξη του προγράμματος:

1ος μήνας: συλλογή υλικού που θα χρησιμοποιηθεί, διερεύνηση του θέματος, ομαδοποίηση των μαθητών. Ενημέρωση των γονέων και των μαθητών για το πρόγραμμα. Υπογραφή συμβολαίου
2ος μήνας: φέρνουμε στην τάξη λουλούδια σε γλάστρα και βάζο. Κάνουμε παρατηρήσεις. Μιλάμε για το πώς πρέπει να τα φροντίζουμε.
3ος μήνας: κάνουμε πειράματα, φυτεύουμε σπόρους και μικρά φυτά, κάποια τα φροντίζουμε σωστά, κάποια όχι. Καταλήγουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα.
4ος μήνας: μιλάμε για τη σημασία των σπόρων στη διατροφή μας, γράφουμε συνταγές και μαγειρεύουμε μέσα στην τάξη μας.
5ος μήνας: ένας κήπος στην αυλή μας!!! Φυτεύουμε  και περιποιούμαστε φυτά με τη βοήθεια γεωπόνου.
6ος μήνας: Αξιολόγηση του προγράμματος. Παρουσίαση.

Υπεύθυνη εκπ/κός:
Καζάρα Ελένη