Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Νοέ 20143

20141009_131308

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Την ημέρα αυτή δεν πραγματοποιούνται μαθήματα στο σχολείο, αλλά γίνονται διάφορες δράσεις. Φέτος η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ήταν στις 6 Οκτωβρίου και είχε τον εξής θεματικό άξονα: «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».

Με αφορμή λοιπόν αυτή την ιδιαίτερη ημέρα, έγιναν στο σχολείο μας διάφορες δράσεις.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α και της Β τάξης διάβασαν ένα πολύ ενδιαφέρον παιδικό βιβλίο, το «Τριγωνοψαρούλη μην εμπιστεύεσαι ποτέ αχινό». Το συγκεκριμένο παιδικό βιβλίο πραγματεύεται θέματα που άπτονται της διαφορετικότητας και του ρατσισμού. ένας από τους ήρωες, ο Αχινός, διώχνει από το παιχνίδι όλα τα ψαράκια που διαφέρουν. Ο Τριγωνοψαρούλης, δηλ. ο βασικός ήρωας, προσπαθεί να αναδείξει την ομορφιά του κάθε ψαριού και να προάγει την αξία της διαφορετικότητας. Η λύση έρχεται μέσα από ένα άθλημα, το ποδόσφαιρο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση μετατρέπεται σε ψαρόσφαιρο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των μικρών τάξεων ζωγράφισαν ό,τι τους άρεσε από το παραμύθι και έπαιξαν και οι ίδιοι ψαρόσφαιρο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των μεγαλύτερων τάξεων παρακολούθησαν διάφορα βιντεάκια σχετικά με τους ολυμπιακούς και τους παραολυμπιακούς αγώνες και έφτιαξαν διάφορες κατασκευές.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ και της Δ τάξης έπαιξαν goalball, ένα παιχνίδι που παίζουν οι τυφλοί.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε τάξης ζωγράφισαν φανταστικά πλάσματα που το καθένα τους είχε κάτι το ξεχωριστό και το ιδιαίτερο.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ τάξης συζήτησαν με αφορμή την ιστορία των 7 Ιπποτών.

Ακολουθούν φωτογραφίες και βίντεο από τις δραστηριότητες:

aaaaaa

20141103_125302

20141009_132450

20141103_125302

20141009_112557

20141009_112626

20141009_112706

20141009_131358

Υπεύθυνοι εκπ/κοί:

Κατσίκα Αναστασία (εκπαιδευτικός φυσικής αγωγής)

Τσάντη Ελένη (Α τάξη)