Ενημέρωση γονέων μαθητών/τριών της Δ τάξης για το etwinning

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε για το πρόγραμμα etwinning που θα πραγματοποιήσει φέτος η Δ τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης και θα έχει ως θέμα την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών γενικών τάξεων σχετικά με τα άτομα με Αναπηρία.

Το πρόγραμμα αυτό θα το υλοποιήσουν σε συνεργασία οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας: Αλβανούδη Κλεοπάτρα, Καζάρα Ελένη και Κατσίκα Αναστασία και έχει διάρκεια 6 μηνών (Νοέμβριος 2014 – Απρίλιος 2015).

Τον πρώτο μήνα (Νοέμβριος 2014) θα πραγματοποιηθούν διάφορες δράσεις που θα αφορούν στην ανθρώπινη ποικιλομορφία.

Τον δεύτερο μήνα (Δεκέμβριος 2014) θα πραγματοποιηθούν δράσεις που θα αφορούν στην κινητική αναπηρία.

Τον τρίτο μήνα (Ιανουάριος 2015) θα πραγματοποιηθούν δράσεις που θα αφορούν στην τύφλωση.

Τον τέταρτο μήνα (Φεβρουάριος 2015) θα πραγματοποιηθούν δράσεις που θα αφορούν στην κώφωση.

Τον πέμπτο μήνα (Μάρτιος 2015) θα πραγματοποιηθούν δράσεις που θα αφορούν στην νοητική υστέρηση.

Τον έκτο μήνα (Απρίλιος 2015) θα πραγματοποιηθούν δράσεις που θα αφορούν στον αυτισμό.

Κατά τη διάρκεια όλων αυτών των μηνών οι μαθητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν με μαθητές/τριες και άλλων σχολείων της Ευρώπης και της Ελλάδας.

Το project με το παραπάνω θέμα το ίδρυσε το σχολείο μας μαζί με ένα άλλο σχολείο της Πορτογαλίας και γι’ αυτό είναι και ο διαχειριστής του προγράμματος.

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε και την ετικέτα (βεβαίωση) που μας απονεμήθηκε

etw_certificate_107877_el

Λίγα λόγια για το etwinning:

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης.

Προσφέρει μία πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, βιβλιοθηκάριους, κ.λ.π.) που εργάζεται σε σχολείο, σε μία από τις ευρωπαϊκές χώρες, που λαμβάνουν μέρος, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας εκμάθησης της Ευρώπης.

Η δράση eTwinning προωθεί τη σχολική συνεργασία στην Ευρώπη, μέσω της χρήσης των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), παρέχοντας υποστήριξη, εργαλεία και υπηρεσίες για τα σχολεία.

eT_logo

Ποια είναι λοιπόν τα οφέλη του eTwinning για τους μαθητές; Ρίξτε μια ματιά στα παρακάτω βίντεο και τις πληροφορίες για να μάθετε περισσότερα

Ακούστε τους Πρεσβευτές του eTwinning από το Ηνωμένο Βασίλειο να μιλούν για τον αντίκτυπο του eTwinning στη μάθηση των μαθητών

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την σελίδα του ελληνικού etwinning.

www.etwinning.gr