ΚΑΘΑΡΙΣΤΕ ΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ!

Κάθε χρόνο το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS διοργανώνει και συντονίζει πανελλαδικά εθελοντικούς καθαρισμούς ακτών, βυθού και φυσικών περιοχών. Σε έναν από αυτούς τους καθαρισμούς ακτών συμμετείχε και το Δημοτικό Σχολείο Ποταμιάς. Στις 3 Ιουνίου λοιπόν, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας με τη βοήθεια των δασκάλων τους καθάρισαν ένα μεγάλο τμήμα της ακτής της Σκάλας Ποταμιάς. Αφού χωρίστηκαν σε ομάδες και έχοντας μαζί τους γάντια και σακούλες άρχισαν τον καθαρισμό. Τα απορρίμματα που συγκέντρωσαν τα κατέγραψαν στα φύλλα καταγραφής απορριμμάτων και παρατήρησης φυσικών περιοχών που λάβαμε από το Δίκτυο ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ SOS. Στην προσπάθειά μας αυτή αρωγός ήταν και η Λιμενική Αρχή Θάσου, την οποία και ευχαριστούμε πολύ για τη στήριξή της.

Το μήνυμά μας είναι σαφές:

Το πρόβλημα των απορριμμάτων δε θα λυθεί από μόνο του. Είμαστε όλοι μέρος αυτού του προβλήματος, ας γίνουμε και μέρος της λύσης υιοθετώντας μια προσωπικά υπεύθυνη στάση στην καθημερινότητά μας: μειώνουμε το αποτύπωμά μας, επιλέγοντας επαναχρησιμοποιούμενες, πάνινες τσάντες για τα ψώνια μας αντί για σακούλες μιας χρήσης, καθώς και αποφεύγοντας τις περιττές πλαστικές συσκευασίες.