Δράσεις ευαισθητοποίησης σχετικά με τα άτομα με αναπηρία

Μαΐ 201430

Τη φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις που αποσκοπούσαν στην ενημέρωση, αλλά κυρίως την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν στην αναπηρία.

Στις 15 Οκτωβρίου, ημέρα Λευκού Μπαστουνιού, έγιναν κάποιες δραστηριότητες με τους μαθητές της Α και της Β τάξης που αφορούσαν στην εκπαίδευση και τον κινητικό προσανατολισμό των ατόμων με πρόβλημα όρασης.

Στις  3 Δεκεμβρίου, ημέρα για τα άτομα με αναπηρία, έγιναν ορισμένες δραστηριότητες με τους μαθητές της Γ και της Δ τάξης που αφορούσαν σε όλες τις ομάδες ατόμων με αναπηρία. Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στην εκπαίδευση των ατόμων με πρόβλημα ακοής.

Στις αρχές του  Μαΐου (4-10 Μαΐου)  πραγματοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες από μαθητές όλων των τάξεων, οι οποίες αφορούσαν τη ζωή και την εκπαίδευση των ατόμων με κινητική αναπηρία.

Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε ορισμένες από τις δράσεις που έλαβαν χώρα.