Το άγαλμα «Νίκη της Σαμοθράκης»

Απρ 20148

Από τις 28 έως τις 31 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις μνήμης που αφιερώθηκαν στη Νίκη της Σαμοθράκης. Τις εκδηλώσεις αυτές τις διοργάνωσε  η Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας Θράκης – περιφερειακή Ενότητα Έβρου, σε συνεργασία με την Επιτροπή Δράσεων για τη Νίκη της Σαμοθράκης και υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και της ΙΘ Εφορείας… Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων.

Με αφορμή λοιπόν αυτές τις εκδηλώσεις έγινε ένας διαγωνισμός, όπου μαθητές/τριες από όλη την Ελλάδα μπορούσαν να ζωγραφίσουν κάτι σχετικό.

Ακολουθούν ζωγραφιές των μαθητών της ΣΤ τάξης

αγαλμα νικης n

αγαλματα νικης 2