Τα μπαλόνια της φιλίας

Απρ 20144

Η Α τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού διάβασε ένα πολύ ωραίο παραμύθι, «Τα μπαλόνια της φιλίας». Μετά την ανάγνωση ακολούθησε συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων. Οι μαθητές ζωγράφισαν εικόνες και έγραψαν συνθήματα σχετικά με τη ΦΙΛΙΑ, το ΣΕΒΑΣΜΟ, την ΕΙΡΗΝΗ κ.α. Τις ζωγραφιές και τα συνθήματα τα κρέμασαν σε μπαλόνια, τα οποία και μοίρασαν σε όλες τις τάξεις του σχολείου μας.

Το παραμύθι «Τα μπαλόνια της φιλίας» μπορείτε να το ξεφυλλίσετε, να το διαβάσετε και να το ακούσετε στη σελίδα του Μικρού Αναγνώστη. Διαβάζει η ηθοποιός Ευδοκία Στατήρη.

book_ekfovismos

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: