Η Μόνα σε καινούριο σχολείο!

Απρ 20144

Στα πλαίσια της Πανελλήνιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού η Β τάξη διάβασε το παραμύθι «Η Μόνα σε καινούριο σχολείο». Ακολούθησε συζήτηση σχετικά με την ιστορία της μικρής Μόνας, μιας μικρής χελωνίτσας που πάει σε ένα καινούριο σχολείο και βιώνει τον ρατσισμό, τη σχολική βία και την περιθωριοποίηση. Στη συνέχεια οι μαθητές δραματοποίησαν το παραμύθι και το παρουσίασαν σε όλους τους μαθητές του σχολείου. Ήταν πραγματικά υπέροχοι!!!

Μπορεί κανείς να ξεφυλλίσει, να διαβάσει και να ακούσει το παραμύθι στη σελίδα του Μικρού Αναγνώστη.

book_ekfovismos

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: