Ομιλία με θέμα το Σχολικό Εκφοβισμό

Απρ 20143

Στα πλαίσια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης τόσο των εκπαιδευτικών όσο και των γονέων πραγματοποιήθηκε μία ομιλία με θέμα το Σχολικό Εκφοβισμό. Η ομιλία αυτή έλαβε χώρα στο σχολείο μας στις 10 Μαρτίου 2014 και ώρα 4 μ.μ. Εισηγήτρια ήταν η κ. Χρύσα Τσελέπη, κοινωνιολόγος της υγείας, η οποία εργάζεται στο Κέντρο Πρόληψης κατά των Ναρκωτικών Καβάλας. Η κ. Τσελέπη ανέλυσε το φαινόμενο του εκφοβισμού, περιέγραψε τα χαρακτηριστικά των μαθητών-θυτών και των μαθητών-θυμάτων, παρείχε συμβουλές προς τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς σχετικά με το χειρισμό περιστατικών βίας. Ιδιαίτερη βαρύτητα δόθηκε στην πρόληψη!!! Τονίστηκε ο ρόλος των μαθητών-παρατηρητών/μαρτύρων.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Τσελέπη που ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας.