Απρ 21

Ενημέρωση σύνδεσμου συμμετοχής στις Επιμορφωτικές Συναντήσεις της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας.

Σας καλωσορίζουμε στις διαδικτυακές επιμορφωτικές συναντήσεις, που διοργανώνει η Δ/νση Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας στο πλαίσιο των δράσεων για τον εορτασμό των  διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821, αλλά και της στήριξης των εκπαιδευτικών που υλοποιούν Πολιτιστικά Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και θα συμμετέχουν στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο «Μαθαίνω τον Πολιτισμό του Τόπου μου», μπορούν όμως να τις παρακολουθήσουν, και όλοι/ες όσοι/ες ενδιαφέρονται.

Σας υπενθυμίζουμε ότι οι επιμορφωτικές συναντήσεις πραγματοποιούνται σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάρισας & Τυρνάβου, την Ιερά Μητρόπολη Ελασσώνος, τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης eTwinning, το Λύκειο Ελληνίδων Λάρισας, το Λαογραφικό Ιστορικό Μουσείο Λάρισας, το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) και θα πραγματοποιηθούν στις 12, 13, 19 και 20 Απριλίου 2021, ώρες:7.00-8.30μ.μ..

Το πρόγραμμα της πρώτης εβδομάδας των επιμορφωτικών συναντήσεων έχει ως εξής:

1η Ενότητα Δευτέρα 12/4/2021, ώρες: 7:00 – 8:30, σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάρισας & Τυρνάβου:
Τίτλος: «Η συνεισφορά των Νεομαρτύρων της Θεσσαλίας στην υπόθεση της Εθνικής Παλιγγενεσίας»,

Εισηγητής: Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λαρίσης και Τυρνάβου κ. Ιερώνυμος.

2η Ενότητα Τρίτη 13/4/2021, ώρες: 7:00 – 8:30, σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης και τον Εθνικό Οργανισμό Υποστήριξης της δράσης e-Twinning:

Τίτλος: «Το 1821 μέσα από τη μουσική, το θέατρο, τον κινηματογράφο, τον χορό: Ιδέες για διδακτική προσέγγιση», Εισηγήτριες: Δρ Ευαγγελία Κανταρτζή, Διευθύντρια Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης & κα Έλλη Λαμπαδαρίδου, Μουσειοπαιδαγωγός, Απόφοιτη Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, Συνεργάτης Μουσείου Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης -Τίτλος: «Με εργαλεία του αύριο αναδεικνύω τους ήρωες του χθες», Εισηγήτρια: κα Γάλλου Ζωή, Πρέσβειρα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων eΤwinning Λάρισας & Μαγνησίας.

Χαιρετισμό θα απευθύνει η  Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Λάρισας, κα Αικατερίνη Καραγιώργου.

Για να παρακολουθήσετε αυτές τις πολύ ενδιαφέρουσες ενότητες συνδεθείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Βεβαιώσεις θα δοθούν σε όσους/ες συναδέλφους/ισσες επιθυμούν μέσω συνδέσμου που θα είναι ενεργός κατά τη διάρκεια των επιμορφωτικών συναντήσεων.