Απρ 21

ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΠΕ ΛΑΡΙΣΑΣ.

Αναρτούμε την έγκριση για το σχολικό έτος 2020-2021 της υλοποίησης του εκπαιδευτικού προγράμματος και του εκπαιδευτικού υλικού της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας με τίτλο: «Διδάσκοντας τα παιδιά να βλέπουν πίσω από τις διαφημίσεις, τα κείμενα, τα κόμικς: Η περίπτωση του καπνίσματος», το οποίο απευθύνεται σε μαθητές/-τριες σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε’ και ΣΤ’ τάξεις Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α’–Γ’ τάξεις Γυμνασίου) της χώρας.

Σύμφωνα με την παραπάνω σχετική, θα ακολουθήσει επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση του εκπαιδευτικού υλικού και την υλοποίηση του σχετικού προγράμματος, η οποία θα είναι προαιρετική, δωρεάν και θα πραγματοποιείται εκτός του εργασιακού ωραρίου τους, όπου θα κληθούν να συμμετάσχουν εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε’ και ΣΤ’ τάξεις Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Α’–Γ’ τάξεις Γυμνασίου) της χώρας αλλά και οι Συντονιστές Εκπαίδευσης Εξωτερικού και οι εκπαιδευτικοί των ελληνικών σχολείων του εξωτερικού. Θα ακολουθήσει επόμενο έγγραφο που θα σας ενημερώνει για τον τρόπο και την ημερομηνία διεξαγωγής της επιμόρφωσης.

Επισυνάπτεται το έγγραφο έγκρισης από το Υ.ΠΑΙ.Θ και το υλικό, όπως είναι αναρτημένο στην Πλατφόρμα21+