Ταξιδεύοντας προς την ελευθερία – ιστορικός περίπατος σε πρόσωπα και γεγονότα της ελληνικής επανάστασης του 1821

Η φετινή χρονιά  σημαδεύεται, όπως όλοι γνωρίζουμε, από μια σημαντικότατη επέτειο που θα ήταν αδιανόητο να την προσπεράσουμε ως μία ακόμα επέτειο. Φέτος έχουμε ένα ορόσημο που δεν επιδέχεται μια τυπική, διεκπεραιωτική προσέγγιση: τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821. Διακόσια χρόνια από την έναρξη του Αγώνα για Ανεξαρτησία του ελληνικού έθνους που οδήγησε στο Ανεξάρτητο Ελληνικό κράτος. Γι’ αυτό λοιπόν, καθώς και με αφόρμηση του γνωστικού αντικειμένου της Ιστορίας, εμείς, οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς, υλοποιήσαμε ένα πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο: «Ταξιδεύοντας προς την Ελευθερία – Ιστορικός περίπατος σε πρόσωπα και γεγονότα της ελληνικής επανάστασης του 1821».

Παρακάτω παραθέτουμε το σύνδεσμο του ψηφιακού περιοδικού που δημιουργήσαμε, ενσωματώνοντας σε αυτό όλες τις εργασίες μας, αλλά και τις διαδραστικές ασκήσεις, quiz για να ασχοληθείτε και να ψυχαγωγηθείτε:

Ξεφυλλίστε το!

Καλή Περιήγηση!

Οι εργασίες μας, που εμπεριέχονται στο περιοδικό:

ΧΡΟΝΟΓΡΑΜΜΗ

ΟΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΕΣ ΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ 1821 – PADLET

Made with Padlet

ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ 1821 – ΘΕΣΕΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΝ ΜΑΧΩΝ ΚΑΙ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ – IMAGE HOTSPOT

ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ – PADLET

Made with Padlet

ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ – IMAGE HOTSPOT

ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ – QUIZ – ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

Θα τα βρείτε όλα μέσα στις σελίδες του ψηφιακού περιοδικού. Διασκεδάστε μαθαίνοντας!