Περιβαλλοντική Αγωγή Α/θμιας Χανίων

Ιστολόγιο της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Χανίων

Αρχεία για 19 Μαρτίου 2010

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Το Κ.Π.Ε Βάμου σε συνεργασία με τη Δ/νση Α/βάθμιας Εκπ/σης Ν.Χανίων και τον Υπεύθυνο Περιβαλλοντικής Εκπ/σης κο Φ. Ποντικάκη, διοργανώνει Διαγωνισμό Ζωγραφικής με θέμα :
« Το περιβάλλον που ονειρεύομαι »
Στο Διαγωνισμό μπορούν να συμμετέχουν οι μαθητές –τριες των σχολείων που ανήκουν σε περιβαλλοντική ομάδα και υλοποιούν πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπ/σης το τρέχον σχ.έτος.
Τα έργα μπορούν να είναι ζωγραφιές ή εικονογραφημένες ιστορίες (κόμικ) , σε Α3 ή Α4 χαρτόνι κάνσον. Τα επί μέρους θέματα είναι : ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ-ΕΝΕΡΓΕΙΑ-ΔΑΣΟΣ-ΝΕΡΟ.
Τα έργα θα εκτεθούν στις αρχές Ιουνίου σε κεντρικό χώρο των Χανίων με αφορμή την Ημέρα του Περιβάλλοντος ,θα βραβευτούν τα καλύτερα με δώρα για τους /τις μαθητές-τριες ή τις ομάδες (αν το έργο είναι ομαδικό).
Στα Σχολεία που ανήκουν οι βραβευμένοι μαθητές , θα δοθεί επίσης έπαινος και η δυνατότητα να υλοποιήσουν 2μερο ή 3μερο πρόγραμμα σε ΚΠΕ της Ελλάδας , το επόμενο σχ.έτος , καθώς και προτεραιότητα στις επισκέψεις στο ΚΠΕ Βάμου.
Η παράδοση των έργων θα γίνει μέχρι τις 25.05.2010 ,σε φάκελλο με το όνομα του σχολείου του τμήματος του Εκπ/κού και του μαθητή, στο Γραφείο του Κου Φ.Ποντικάκη τηλ.28210 28405.
Για την ακριβή ημερομηνία και ώρα όπως και τον χώρο της έκθεσης θα ενημερωθείτε έγκαιρα.