ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΖΩΗΣ

ΠΡΟΣ: ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π.Ε. ΑΡΤΑΣ
(παρακαλούμε προωθήστε στους δυνητικά ενδιαφερόμενους)

Αγαπητοί Λειτουργοί της Εκπαίδευσης,

Με το παρόν θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με την υλοποίηση του Επιμορφωτικού Προγράμματος διάρκειας 560 ωρών με τίτλο «Ανάπτυξη Δεξιοτήτων Ζωής και Σταδιοδρομίας σε Μαθητές, Εφήβους και Νέους» που υλοποιείται από το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ του Ε.Κ.Π.Α.. και το Εργαστήριο Συμβουλευτικής Επιστήμης και Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας.

Το πρόγραμμα υλοποιείται για 2η φορά στο τρέχον Ακαδημαϊκό έτος και έχει διάρκεια εννέα (9) μηνών.
Σύμφωνα με την υφιστάμενη νομοθεσία, δίνει τη μέγιστη δυνατή μοριοδότηση τόσο για το διορισμό εκπαιδευτικών (Α.Σ.Ε.Π.) όσο και στην εξέλιξη των στελεχών της εκπαίδευσης.

Το Επιμορφωτικό πρόγραμμα απευθύνεται σε:

• συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού & σταδιοδρομίας
  • εν ενεργεία εκπαιδευτικούς της δημόσιας ή ιδιωτικής εκπαίδευσης
  • εκπαιδευτικούς που χρειάζονται μόρια για το σύστημα διορισμών Α.Σ.Ε.Π.
  • στελέχη της εκπαίδευσης που χρειάζονται μόρια για την εξέλιξή τους
  • εργαζόμενους και επαγγελματίες του χώρου της ψυχικής υγείας

Σκοπός του προγράμματος είναι η εξοικείωση των εκπαιδευόμενων με τις σύγχρονες δεξιότητες ζωής και σταδιοδρομίας, μέσα από μια διαθεματική, μαθητοκεντρική, προσανατολισμένη σε δραστηριότητες διδακτική μεθοδολογία.

Το Πρόγραμμα είναι μοναδικό στο είδος του καθώς εισάγει σύγχρονες ευρωπαϊκές εκπαιδευτικές πρακτικές τις οποίες οι εκπαιδευόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να τις αξιοποιήσουν στο χώρο εργασίας τους και να ενισχύσουν τις επαγγελματικές τους δεξιότητες.

Το Πρόγραμμα υλοποιείται με τη μέθοδο της Ασύγχρονης εξ Αποστάσεως Εκπαίδευσης με χρήση Διαδικτυακού Συστήματος Διαχείρισης Μάθησης (LMS).

Η επιτυχής ολοκλήρωση του Προγράμματος οδηγεί σε απόκτηση Πιστοποιητικού Εξειδικευμένης Επιμόρφωσης από το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. του Ε.Κ.Π.Α..

Το Πρόγραμμα ξεκινά την Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 και ολοκληρώνεται την Κυριακή 14 Ιουλίου 2023.

Μπορείτε να αντλήσετε λεπτομερείς πληροφορίες από το επισυναπτόμενο έγγραφο που επίσης διατίθεται στη διεύθυνση:

Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, η ένταξη των ενδιαφερόμενων στο Πρόγραμμα γίνεται με σειρά προτεραιότητας.
Η αίτηση εγγραφής μπορεί να βρεθεί στη διεύθυνση:

Παραμένω στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Κατερίνα Αργυροπούλου
Επίκουρη Καθηγήτρια Επαγγελματικού Προσανατολισμού και Λήψης Επαγγελματικών Αποφάσεων

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
Τηλ.: 210 727 7552
E-mail:  simvouleftiki@ppp.uoa.gr

?  Σημείωση:
Λαμβάνετε το παρόν μήνυμα επειδή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σας βρίσκεται στη λίστα αποδεκτών ενημέρωσης του αρχείου μας. Επικοινωνούμε περιοδικώς μαζί σας για εκπαιδευτικά θέματα που άπτονται του ενδιαφέροντός σας. Τηρώντας τον Γενικό Κανονισμό για την Προστασία Δεδομένων (GDPR), ακολουθούμε τις βέλτιστες πρακτικές ώστε να διασφαλίζεται στο μέγιστο δυνατό βαθμό η προστασία των δεδομένων σας. Υποβάλλοντας αίτημα στη φόρμα διαχείρισης προσωπικών δεδομένων έχετε δυνατότητα να ζητήσετε την ανάκτηση, τροποποίηση ή την διαγραφή των δεδομένων σας που τηρούμε στο αρχείο μας. Περισσότερες πληροφορίες για την πολιτική ποροστασίας δεδομένων του ΕΚΠΑ μπορείτε να αντλήσετε στο: https://www.uoa.gr/to_panepistimio/prostasia_prosopikon_dedomenon/.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.