Αρχική » Erasmus+ » Teacher training in Venice or Amsterdam // Erasmus plus funded

Teacher training in Venice or Amsterdam // Erasmus plus funded

Greetings!PosterENg EngECA-Erasmus+

My name is Sara Longo, I am training coordinator for European Cultural Academy.

Based in Amsterdam and Venice, we work in teacher training on the topic of Teaching and learning through arts. We explore Arts and Crafts and how to use them in every disciplines’ pedagogy.

Educators participate with Erasmus plus short term or accreditations, and we provide Europass certificates at the end of the training.

The courses in Venice take place in the historical center, in historical palaces on Grand Canal, and the week alternates museum visits, meeting with artists and conferences by experts in pedagogy. In Amsterdam, courses take place at Amsterdam University, in the city center.

Last year, more than 200 teachers came to Venice and Amsterdam, for a one week course about creativity and integration of arts in all disciplines, from kindergarden to high school. I would be glad to communicate about our training in your country. We run all our courses both in English and in French.
I attach some material about our courses, to share and communicate our offer to your schools and consortia.

The course catalog is online, here.

Please ask any question, and thank you for your attention,

Sara Longo

Programme Coordinator