Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Ινάχου στο Ε.Θ.Δ. Π.Ε. του Κ.Π.Ε. Μολάων

Ιούνιος 2021
« Μαΐ   Ιούλ »

Συμμετοχή του Δημοτικού Σχολείου Ινάχου στο Ε.Θ.Δ. Π.Ε. του Κ.Π.Ε. Μολάων

Στο πλαίσιο της συμμετοχής των τμημάτων της Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ινάχου στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του Κ.Π.Ε. Μολάων με τίτλο:«Κάστρο, ο τόπος το ορίζει και ο άνθρωπος το χτίζει» και του αντίστοιχου εκπαιδευτικού προγράμματος που εκπονήθηκε στο σχολείο, δημιουργήθηκε το βίντεο για τα κάστρα του τόπου μας.

Μέσα από την εργασία τους οι μαθητές ξεδιπλώνουν την ιστορία του τόπου μας! Προβάλλουν τα γεγονότα και τους ήρωες!

Τα Κάστρα ως μνημεία πολιτισμού και αξιοποίησης του φυσικού ανάγλυφου της περιοχής στέκουν φρουροί ακοίμητοι της τοπικής μας ιστορίας, αποκαλύπτουν την τεχνολογία της εποχής και την εξέλιξή της στο πέρασμα του χρόνου προβληματίζουν, ενθαρρύνουν τη διερευνητική και δημιουργική μαθησιακή διαδικασία …