ΚΕΦΑΛΑΙΟ 24 – ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

original-4051103-3

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 24 – Η ΑΘΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ “ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ”

• Πάμε να κάνουμε επανάληψη και το τελευταίο κεφάλαιο του “Χρυσού αιώνα”!! Από κάτω θα βρεις το διαδραστικό σου βιβλίο και το σχεδιάγραμμα του μαθήματος αυτού! Ρίξε μια ματιά για να θυμηθείς πάλι αυτά που είχαμε μάθει!

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 24 – Η ΑΘΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ “ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ”

• Από κάτω θα βρεις βιντεάκια που θα σε “ταξιδέψουν” στην αρχαία αγορά των Αθηναίων και θα μάθεις λίγα πράγματα για τον πιο σπουδαίο φιλόσοφο εκείνης της εποχής, τον Σωκράτη!!

ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΠΕΡΙΗΓΗΣΕΙΣ – ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΑΙΩΝ

ΣΩΚΡΑΤΗΣ- ΑΝΙΜΑΤΕD ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ

• Τώρα διάβασε λίγα λόγια για κάθε έναν από τους κορυφαίους εκπροσώπους της αρχαίας τραγωδίας και κωμωδίας. Επίσης, μπορείς να διαβάσεις κι ένα κόμικ με τις Όρνιθες του Αριστοφάνη, απόσπασμα του οποίου είδαμε και στο βιβλίο της Γλώσσας στην ενότητα 9. Ευκαιρία, λοιπόν, να δούμε τη συνέχεια!!! Τι λεεες;;;

ΚΟΜΙΚ ΟΡΝΙΘΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ

• Και τώρα έλεγξε τις γνώσεις σου με τα ακόλουθα παιχνίδια!!

ΣΤΑΥΡΟΛΕΞΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΣ ΚΡΥΜΜΕΝΕΣ ΛΕΞΕΙΣ

ΚΡΥΠΤΟΛΕΞΟ ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

• Και στο τέλος…εργασίες!! Άνοιξε το τετράδιο εργασιών σου στη σελίδα 31 και κάνε τις ασκήσεις 1, 2 και 4 και απάντησε γραπτώς και στην παρακάτω ερώτηση.
  1. Γράψε λίγα λόγια  για τους σπουδαίους ανθρώπους εκείνης της εποχής. (Σωκράτης, Ηρόδοτος, Θουκυδίδης, Αισχύλος, Ευριπίδης, Αριστοφάνης, Σοφοκλής)