Μια ωραία πεταλούδα

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στο 2ο μαθητικό διαγωνισμό ζωγραφικής , σχολ. έτους 2021-2022, τον οποίο διοργάνωσε το Εκπαιδευτικό Τμήμα του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή,   με τίτλο «Μια ωραία πεταλούδα».          IMG 5672

Ομαδική  εργασία  μαθητών/τριών ΣΤ΄τάξης

Στόχος του Διαγωνισμού ήταν:

• να εντοπίσουν οι μαθητές/τριες τις πεταλούδες της περιοχής που ζουν
  • να παρατηρήσουν τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους
  • να εξοικειωθούν και να παρακολουθήσουν την παρουσία τους, ανάλογα με την εποχή του χρόνου
  • να ανακαλύψουν τη βιοποικιλότητα των πεταλούδων
Οι μαθητές/τριες  του σχολείου μας εντόπισαν τις πεταλούδες της περιοχής μας με τα ιδιαίτερα χαρακτηρίστηκα τους, τις παρακολούθησαν ανάλογα με την εποχή του χρόνου και ανακάλυψαν την βιοποικιλότητα τους. Τέλος έγιναν μικροί καλλιτέχνες οι οποίοι ερμήνευσαν με το δικό τους ξεχωριστό τρόπο το θέμα αυτό και δημιούργησαν μοναδικά ζωγραφικά έργα με πολλές τεχνικές.
Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε αντιπροσωπευτικά έργα των μαθητών/τριών που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό καθώς και το έργο το οποίο βραβεύτηκε:
Συγχαίρουμε όλους  τους μαθητές/τριες μας για τη συμμετοχή τους και την δημιουργικότητα που ανέπτυξαν μέσα από αυτό το θέμα και ιδιαίτερα τη μαθήτρια της Γ΄τάξης, σχολ. έτους 2021-22, Απ. Αθ. η οποία απέσπασε πανελλήνια διάκριση για το ξεχωριστό έργο της.
τίτλο