Βασίλης Κουτσιαρής και Γιάννης Διακομανώλης, οι “δικοί μας” συγγραφείς.

Φεβ 201615

Την περασμένη Παρασκευή πραγματοποιήθηκε η προγραμματισμένη επίσκεψη των δύο εκπ/κών -συγγραφέων στο σχολείο μας! Τα παιδιά τους περίμεναν από καιρό, με μεγάλη ανυπομονησία! Έκαναν ξεχωριστές παρουσιάσεις , κάθε τάξη κι από ένα βιβλίο. Με την Α΄τάξη παρουσίασαν το βιβλίο: Μάγισσες γόμες , στη Β΄ Το βιβλίο : Η απόθήκη και στη Γ΄: Παιχνίδια σε πόλεμο. Οι παρουσιάσεις αυτές προϋπέθεταν βιωματική συμμετοχή όλων των παιδιών.

Με τις μεγαλύτερες τάξεις, οι παρουσιάσεις είχαν διαφορετικό στυλ, έτσι οι Δ΄ “Ένας απρόσμενος φίλος”,Ε΄Και Στ΄   “Μη φοβάσαι Κοκκινοσκουφίτσα” έπρεπε να προσέξουν τι τους έλεγαν οι συγγραφείς και να απαντήσουν σε κουιζ.

Η συμμετοχή τους ήταν ενθουσιώδης. Στο τέλος οι συγγραφείς υπέγραψαν τα βιβλία όσων παιδιών τα είχαν προμηθευτεί.

Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση εδώ

από κάτω από: Δραστηριότητες κι εκδηλώσεις, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βασίλης Κουτσιαρής και Γιάννης Διακομανώλης, οι “δικοί μας” συγγραφείς.

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Φεβρουάριος 2016

Garden

5/10: Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών
Η Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών καθιερώθηκε το 1994 από την UNESCO για να μας υπενθυμίσει τον καθοριστικό ρόλο που παίζει ο δάσκαλος μέσα στην κοινωνία, είτε εργάζεται σε μία πλούσια πόλη της Δύσης, είτε σε μια αυτοσχέδια σχολική αίθουσα κάποιου στρατοπέδου προσφύγων.

Δείτε το σχετικό video

Μαθητικές δημιουργίες για την ημέρα εκπαιδευτικών