Μαρ 12

130. Διδασκαλίες, Φυσική Α΄Λυκείου, ομαλή κίνηση

Η εφαρμογή που δημοσιεύουμε έγινε σε συνεργασία με τον συνάδελφο Μελιδώνη Φραγκούλη καθηγητή Φυσικό του 2ου Γενικού Λυκείου Μυτιλήνης. Αναφέρεται στην ομαλή κίνηση σε τρία χρονικά διαδοχικά χρονικά διαστήματα με διαφορετική διάρκεια και που στο καθένα το κινητό έχει διαφορετική ταχύτητα.

Η εφαρμογή έχει γίνει σε δύο μορφές. Η μία που απευθύνεται στον καθηγητή για να πραγματοποιήσει την διδασκαλία και το άλλο στους μαθητές που μπροστά στον υπολογιστή με τυχαίους αριθμούς έχουν διαφορετική εκφώνηση κάθε φορά και ελέγχουν την λύση που θα κάνουν στο τετράδιο τους.

Η εφαρμογή έγινε με το πρόγραμμα Geogebra. Για να κατεβάσει κανείς τα αρχεία θα κάνει κλικ επάνω στην εικόνα.

Αν δεν είναι εξοικειωμένος με το πρόγραμμα Geogebra μπορεί να ανοίξει τα αρχεία κάνετε κλικ,

για το αρχείο καθηγητή εδώ

για το αρχείο μαθητή εδώ.