Μαρ 11

70. Γ΄Λυκείου, Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Διδασκαλία που έγινε στο Λύκειο Πέτρας. Διδάσκων καθηγητής: Κοτζαμπασης Ιγνάτης. Διδακτική ενότητα: Ορισμένο Ολοκλήρωμα. Την διδασκαλία παρακολούθησαν ο Διευθυντής του Λυκείου καθηγητές των σχολείων της Πέτρας, Γυμνασίου και Λυκείου ο συνάδελφος Ντιγκράν Ματοσιάν και ο σχολικός σύμβουλος των Μαθηματικών. Η διδασκαλία έγινε σε δύο συνεχόμενες διδακτικές ώρες.

Αξίζει να σχολιαστεί ότι η δημοσίευση αυτή καθώς και η προηγούμενη αναφέρονται σε δύο διδασκαλίες που έγιναν σε δύο διαφορετικά σχολεία από διαφορετικούς συναδέλφους και είχαν αντικείμενο την ίδια διδακτική ενότητα. Η διδακτική προσέγγιση που έγινε από τους συναδέλφους ήταν διαφορετική όπως φαίνεται από τα φύλλα εργασίας. Και οι δύο διδασκαλίες (επάνω σε μια δύσκολη από πλευράς διδακτικής ενότητα) είχαν επιτυχία και αποτελούν προτάσεις για τη διδασκαλία της ενότητας αυτής. Το εποπτικό υλικό (δύο αρχεία geogebra) διαφοροποιήθηκε εξ αιτίας της διαφορετικής διδακτικής προσέγγισης.

Η δημοσίευση περιέχει δύο αρχεία Geogebra και φύλλο εργασίας.