1ο Διαδικτυακό Μαθητικό Φεστιβάλ Θεατρικής Αγωγής

σας ενημερώνουμε ότι, το “τρίτο κουδούνι” για το Μαθητικό Φεστιβάλ “Με το σακίδιο του Θεάτρου”, στο οποίο συμμετέχει και η Δ1΄ τάξη του σχολείου μας, θα “χτυπήσει” διαδικτυακά την Παρασκευή 11 και Σάββατο 12 Ιουνίου 2021. Το Μαθητικό Φεστιβάλ “Με το σακίδιο του Θεάτρου”, διοργανώνεται από τα ΠΕ.Κ.Ε.Σ. 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 5ου, 6ου Αττικής, Δυτικής Ελλάδας, Κρήτης, 1ου και 2ου Νοτίου Αιγαίου, Πελοποννήσου, Στερεάς Ελλάδας, με τη συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής και την υποστήριξη των Πανεπιστημιακών Τμημάτων Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ, Πατρών, Ναυπλίου και Θεάτρου ΑΠΘ, δίνοντας τη δυνατότητα ανάδειξης του πολιτισμού του κάθε τόπου και τη δυνατότητα δημιουργικής ενσωμάτωσης κοινωνικών και πολιτισμικών στοιχείων και χαρακτηριστικών σε μία θεατρική δράση με τη σύμπραξη των εκπαιδευτικών μιας σχολικής μονάδας και επιδιώκοντας την ανάδειξη της σημαντικότητας του Θεάτρου ευρύτερα στην κοινωνία.

Κατά τη διάρκεια του “Μαθητικού Φεστιβάλ: Με το σακίδιο του Θεάτρου”, διεξάγονται στρογγυλά τραπέζια, εισηγήσεις και θα αναρτηθούν θεατρικές δράσεις – βιντεοσκοπημένες και ηχογραφημένες που έχουν δημιουργήσει οι εκπαιδευτικοί με τους μαθητές/ τις μαθήτριες στο site https://metosakidiotouthea.wixsite.com/theatro

Επίσης στο ίδιο site θα βρείτε το πρόγραμμα καιπληροφορίες για το φεστιβάλ.