ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στα πλαίσια υλοποίησης προγράμματος ενδοσχολικής βίας 2012-2013, «μίλα μη φοβάσαι», με σύμπραξη των Δημοτικών σχολείων, του 1ου , 2ου , 3ου Ξυλοκάστρου, της 3ης εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κορινθίας, ο Σχολικός Σύμβουλος, με τους Διευθυντές των σχολείων, τους Συλλόγους Διδασκόντων και τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων, διοργανώνουν ένα «Πρωινό Δράσεων» αφιερωμένο στη σχολική βία, για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης των Δημοτικών σχολείων της Πόλης του Ξυλοκάστρου.
Η εκδήλωση θα γίνει την 6η Μαρτίου 2013, ημέρα Τετάρτη ώρα 10.30΄ έως 13.00΄, στην αίθουσα του Δημοτικού Θεάτρου «Άγγελος Σικελιανός» του Δήμου Ξυλοκάστρου.
Τα παιδιά, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί, των δημοτικών σχολείων του 1ου , 2ου, και 3ου Ξυλοκάστρου, θα παρουσιάσουν τα συμπεράσματά τους, και μέρος από τις εργασίες τους τις οποίες υλοποίησαν σε τρίμηνο πρόγραμμα δράσης με θέμα τη σχολική βία, σε συνεργασία με τους ψυχολόγους Γιολάντας Κομνηνού, Σωτήρη Καρβουντζή και τον Σχολικό Σύμβουλο.
Επίσημοι καλεσμένοι μας θα είναι οι παραπάνω ψυχολόγοι των οποίων η παρουσία στην αίθουσα θα λειτουργήσει θετικά στην ανάπτυξη ενός γόνιμου διαλόγου για την πληροφόρηση, στη γνώση και στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.

Ο Σχολικός Σύμβουλος                                                                          �
3ης Εκπ/κής Περιφέρειας

Οι Δ/ντές των σχολείων