Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου  , ημέρα αφιερωμένη στην ασφάλεια  του διαδικτύου, οι μαθητές  της  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης στα πλαίσια συμμετοχής μας στο Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» ενημερώθηκαν από τον υπεύθυνο δάσκαλο, κ.Σωτηρόπουλο, για το σχετικό θέμα. Στην συνέχεια  κλήθηκαν να μας πουν την δική τους  άποψη .

Συγκεντρώσαμε όλες τις απόψεις  και συντάξαμε ένα κείμενο-αφίσα   με όλες τις οδηγίες για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο,  με την δική μας βέβαια συμπληρωματική καθοδήγηση.                                                                                       Κατόπιν ηχογραφήσαμε ένα σχετικό σποτ για την ασφάλεια  στο διαδίκτυο το οποίο αναρτήσαμε στο    European School Radio   για  να  συμμετέχουμε  και στην αντίστοιχη δράση  του σχολικού ραδιοφώνου.

( http://europeanschoolradio.eu/participants/info/58961f4a422a76-65203935).

Τα παιδιά όχι μόνο  συμμετείχαν ενεργά και ευχαριστήθηκαν την εμπειρία αλλά   τους δόθηκε και το ερέθισμα για περαιτέρω δράσεις.