Ευχαριστήρια επιστολή του Παραρτήματος Προστασίας Παιδιού Αττικής «Η Μητέρα» – Αναρρωτήριο Πεντέλης

Ευχαριστήρια επιστολή σε όλα τα σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Μικρά Μολύβια» – «Βιβλιοδεσμοί» για την ευγενική πράξη δωρεάς που έκαναν κατά το σχολικό έτος 2018-2019, απέστειλε το Παράρτημα Προστασίας Παιδιού Αττικής «Η Μητέρα» – Αναρρωτήριο Πεντέλης. Το πρόγραμμα «Μικρά Μολύβια» δίνει κάθε χρόνο τη δυνατότητα σε μαθητές/τριες διαφορετικών Δημοτικών Σχολείων από την Ελλάδα και την Κύπρο να συνεργαστούν για τη συγγραφή του δικού τους λογοτεχνικού βιβλίου, ενώ για την υλοποίηση του όλου εγχειρήματος συμβάλλουν καταξιωμένοι συγγραφείς, όπως η Ιφιγένεια Μαστρογιάννη και ο Κώστας Πούλος. Οι «Βιβλιοδεσμοί» αποτελούν εξέλιξη του παραπάνω προγράμματος με στόχο τη δημιουργία ενός ευρύτερου εθελοντικού σχολικού δικτύου με κοινές δράσεις, πέραν αυτής της συνεργατικής έκδοσης ενός λογοτεχνικού βιβλίου.

Τη χρονιά που μας πέρασε, λοιπόν, ενισχύθηκε οικονομικά από τα έσοδα των βιβλίων το Παράρτημα Προστασίας Παιδιού Αττικής «Η Μητέρα» – Αναρρωτήριο Πεντέλης, ενώ κατά τα προηγούμενα χρόνια υποστηρίχθηκαν τα Παιδικά Χωριά SOS Ελλάδος, σωματείο ειδικά αναγνωρισμένο ως φιλανθρωπικό. Το Δημοτικό Σχολείο Ξηρολίμνης συμμετέχει ανελλιπώς μέχρι και σήμερα στο πρόγραμμα «Μικρά Μολύβια» – «Βιβλιοδεσμοί» από το σχολικό έτος 2015-2016 σε συγγραφικό ή/και συντονιστικό επίπεδο.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ