Ενημέρωση από την εταιρεία «Διαχείρισης Απορριμμάτων Δυτικής Μακεδονίας Α.Ε.» («διαδυμα α.ε.»)

Την Τρίτη 21 Ιανουαρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια πολύ σημαντική ενημέρωση από την περιβαλλοντολόγο κ. Ευγενία Καραπάτσιου, που εργάζεται στον φορέα «Διαχείρισης Απορριμμάτων Δυτικής Μακεδονίας Α.Ε.» («διαδυμα α.ε.»). Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο ενός πιλοτικού προγράμματος ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον, που εκπονεί το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και οι σχολικές μονάδες της Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την εταιρεία διαδυμα α.ε. Η εταιρεία έχει κύριο αντικείμενο τον σχεδιασμό, την υλοποίηση και τη λειτουργία ενός Ολοκληρωμένου Συστήματος Διαχείρισης Απορριμμάτων (Ο.Σ.Δ.Α.) και δραστηριοποιείται στη:

• μηχανική αποκομιδή,
  • τη μεταφόρτωση,
  • την ανάκτηση και ανακύκλωση,
  • τη μηχανική επεξεργασία και αξιοποίηση,
  • την υγειονομική ταφή και
  • τη διαχείριση ειδικών απορριμμάτων.

Στόχος της δράσης ήταν η καλλιέργεια της περιβαλλοντικής συνείδησης στα παιδιά μας, καθώς και η ενεργοποίηση της συμμετοχής τους στην ανακύκλωση υλικών. Επειδή όλους μας ενδιαφέρει… να μην κόβονται τα δέντρα στα δάση μας, να είναι πιο καθαρός ο αέρας που αναπνέουμε, να είναι πιο όμορφη η γειτονιά μας, να φτιάξουμε όλοι μαζί έναν καλύτερο κόσμο… Περισσότερες πληροφορίες για τον φορέα και το έργο του στη διεύθυνση http://www.diadyma.gr/