Αποχαιρετισμός!

Αγαπητοί μου μαθητές, Αγαπητοί μαθητές-γονείς των μαθητών μου, Αγαπημένα μου παιδιά όλων των ηλικιών από το 1984 έως το 2023, Αγαπητοί μου φίλοι,

Μετά από 39 χρόνια συνεχούς και αδιάλειπτης παρουσίας μου στο χώρο της εκπαίδευσης ως δάσκαλος, αλλά και ως διευθυντής όλα αυτά τα χρόνια στο αγαπημένο μου σχολείο το Δημοτικό Σχολείο Ξηροκάμπου Λέρου έφτασε η ώρα της συνταξιοδότησής μου.

Είναι μια ώρα επιβεβλημένη σε κάθε άνθρωπο, όταν εξαντλείται η εργασιακή του θητεία, δύσκολη μεν, επιβεβλημένη δε. Την ώρα αυτή του απολογισμού μου νιώθω υπερήφανος που διετέλεσα το καθήκον μου με ευσυνειδησία απέναντι στους μαθητές και τις μαθήτριές μου προσφέροντας αυτό που μπορούσα στην κοινωνία του τόπου μου, εμπλουτίζοντας με αξίες και γνώσεις τα παιδιά, υπηρετώντας καθημερινά τον πανανθρώπινο στόχο της αγάπης του συνανθρώπου, τον σεβασμό και την εκτίμηση, παράγοντες οι οποίοι αποτελούν και θα αποτελούν το θεμέλιο για την ισορροπία της κοινωνίας.

Με τους μαθητές και τις μαθήτριές μου εφαρμόζοντας πάντοτε δημοκρατικές διαδικασίες προσπαθήσαμε να φέρουμε στο σχολείο και στο χωριό μας καινοτόμα προγράμματα τα οποία μέχρι σήμερα αποτελούν παράδειγμα προς μίμηση.

Παράλληλα με αυτό, προσπάθησα μαζί με τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσές μου, το Σύλλογο Γονέων και τους τοπικούς παράγοντες να κρατήσω σε υψηλό επίπεδο την επίδοση του σχολείου μας, πράγμα το οποίο επετεύχθη. Καθημερινά ζούσα με την αγάπη και την εκτίμησή σας, τη συνεργασία σας και τον σεβασμό σας, πράγματα τα οποία μου έδιναν δύναμη να βλέπω την επόμενη μέρα με αισιοδοξία.

Γι΄αυτό κι εγώ επέλεξα και δικαιώθηκα γι΄αυτή μου την επιλογή να υπηρετήσω από 1-9-1984 μέχρι 31-8-2023 στο αγαπημένο μου σχολείο του Ξηροκάμπου.

Σας ευχαριστώ όλους, μικρούς και μεγάλους, φίλους και γνωστούς για την Αγάπη που μου δείξατε, τον σεβασμό και την εκτίμηση στο πρόσωπό μου. Τελειώνοντας τη θητεία μου δε σημαίνει ότι θα βρίσκομαι και μακριά από το σχολείο. Με τις γνώσεις που έχω αποκτήσει και την αγάπη μου για αυτό το σχολειό θα βρίσκομαι στο πλευρό του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και θα προσφέρω τη βοήθειά μου, όπου αυτή χρειαστεί.

Σας αγαπώ και θα σας αγαπώ πάντα!

Ο Δάσκαλός σας

Καρπαθάκης Γιάννης

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Ετικέτες: , , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αποχαιρετισμός!

Η καλοκαιρινή μας γιορτή!

Άλλη μια χρονιά έφτασε στο τέλος της και συνεργαστήκαμε όλοι μαζί, μαθητές, δάσκαλοι και σύλλογος γονέων για να παρουσιάσουμε το θεατρικό “Η θάλασσα”, με το οποίο αποχαιρετήσαμε γονείς, μαθητές και φίλους του σχολείου μας καθώς και τον διευθυντή του σχολείου, Καρπαθάκη Γιάννη, που επί 39 χρόνια υπήρξε άξιος καπετάνιος του πλοίου που ονομάζεται “Δημοτικό Σχολείο Ξηρόκαμπου Λέρου”.

Μαθητές, Εκπαιδευτικοί και Γονείς του ευχόμαστε Καλή Συνέχεια στη ζωή του και να συνεχίσει να προσφέρει στο σχολείο μας με την παρουσία του ό,τι το καλύτερο!

Στις καρδιές μας παραμένει πάντα  Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΜΑΣ, Ο ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΜΑΣ που με τη στάση ζωής του έδινε παράδειγμα σε όλους μας!!!

Σε όλους εσάς ευχόμαστε ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ,  Καλή Σταδιοδρομία στις μαθήτριες της Στ΄τάξης και Καλή πρόοδο στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου μας!

IMG 695fc92af20afa43bd88f9ace69d49f6 V IMG c7a3baa1a8c7f64db2c4041a616df07c V

IMG 20230620 095426       IMG 20230620 095308

IMG 1e8734dbd81f97adbb0736a7874b51f6 V

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η καλοκαιρινή μας γιορτή!

Το Σχολείο μας πάντα κοντά στο Περιβάλλον!

Εδώ και χρόνια το σχολείο μας συμμετέχει στην ανακύκλωση συλλέγοντας πλαστικά, χαρτιά, αλουμίνιο και μπαταρίες. Επίσης, κάθε χρόνο προβαίνουμε στον καθαρισμό της παραλίας του χωριού μας, της υιοθετημένης από το σχολείο μας ακτής. Φέτος πήραμε και τους επαίνους μας! Συνεχίζουμε να δείχνουμε έμπρακτα την αγάπη μας για το περιβάλλον και να δίνουμε το καλό παράδειγμα.

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Σχολείο μας πάντα κοντά στο Περιβάλλον!

Δημιουργική Γραφή

Σχηματοποιήματα από τη Γ΄και Δ΄τάξη

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δημιουργική Γραφή

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2022-2023

Επίσκεψη στο ΚΟΙ.Σ.Π.Ε Λέρου_Caserma

Για μια ακόμη φορά μαθητές και δάσκαλοι επισκεφτήκαμε ένα από τα πιο όμορφα σημεία του νησιού μας, μοσχοβολιστό με παραδοσιακά φυτά και βότανα, χαρούμενους και χαμογελαστούς ανθρώπους και γεμίσαμε με γνώσεις και παραδειγματισμό και μύηση στην καλλιέργεια και χρησιμοποίηση βοτάνων.

Ο χώρος αυτός είναι το ΚΟΙ.Σ.Π.Ε Λέρου, όπου πραγματοποιήθηκε η επίσκεψή μας στις 11/5/2023.

IMG 20230531 075636

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στο ΚΟΙ.Σ.Π.Ε Λέρου_Caserma

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021-2022

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εργαστήρια Δεξιοτήτων 2021-2022

Πρόσκληση σε Ενημερωτική Ομιλία

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόσκληση σε Ενημερωτική Ομιλία

Καλό Πάσχα!!!

Ο Διευθυντής, οι δάσκαλοι/δασκάλες και οι μαθητές/μαθήτριες

του σχολείου μας σας εύχονται

Καλή Ανάσταση!!!

Το Άγιο Φως να φέρει αγάπη στις καρδιές μας

και ειρήνη στον κόσμο!!!

SAM 8007 IMG 20230407 104134

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα!!!

Η Εθνική Επέτειος της 25ης Μαρτίου

Με τιμή και συγκίνηση τιμήσαμε και φέτος τη μεγάλη γιορτή της χριστιανοσύνης και του ελληνικού έθνους. Οι μαθητές των Γ΄,Δ΄,Ε΄και Στ΄τάξεων παρουσίασαν ηρωικές στιγμές της Επανάστασης των Ελλήνων και έστειλαν τα μηνύματά τους στους σύγχρονους Έλληνες.

IMG 20230404 113706

Η σχολική μας γιορτή

IMG 20230404 112809

Η παρέλαση