eTwinning – Waters of Wisdom

logo winner

Για ακόμη μία χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο Waters of Wisdom. Η γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών ήταν η Αγγλική. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης με υπεύθυνες τη δασκάλα της τάξης κ. Βαρβάρα Σπύρου και την εκπαιδευτικό της Αγγλικής Γλώσσας κ. Βασιλική Ουζουνάκη. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 76 μαθητές και 9 εκπαιδευτικοί από 4 χώρες: Ελλάδα, Εσθονία, Λιθουανία και Τουρκία. Όλοι οι συμμετέχοντες κατοικούν κοντά σε νερό, για παράδειγμα ποτάμι, λίμνη, θάλασσα. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος συμμετείχαμε σε συνεργατικές δραστηριότητες σχετικά με το νερό, αναζητήσαμε πληροφορίες για το ποτάμι Wupper της πόλης μας , μάθαμε για τον ρόλο του ποταμού Wupper στη ζωή της περιοχής μας και ενημερωθήκαμε για τον ρόλο του νερού στις συνεργαζόμενες περιοχές.