Λίγα λόγια για το σχολείο

Το δημοτικό σχολείο Βουνάργου είναι ένα 6θέσιο σχολείο που ανήκει στο Δήμο Πύργου. Σε αυτό φοιτούν περισσότεροι από 100 μαθητές οι οποίοι κατοικούν εκτός από το χωριό του Βουνάργου και σε παραπλήσια χωριά όπως η Ξυλοκέρα, τα Χανάκια, η Βροχίτσα, το Πράσινο,το Κατσαρού, τα Φοναϊτικα και η Κορυφή.

Η μπροστινή όψη του σχολείου.

Το σχολείο διαθέτει 7 αίθουσες διδασκαλίας οι 2 εκ των οποίων μαζί δημιουργούν την αίθουσα των εκδηλώσεων. Διαθέτει επίσης πλήρως εξοπλισμένο εργαστήριο πληροφορικής.

Το πίσω προαύλιο του σχολείου.

Στο χώρο αυτόν υπάρχουν οι τουαλέτες και 2 λυόμενες αίθουσες διδασκαλίας από τις οποίες τη μία  χρησιμοποιεί το νηπιαγωγείο Βουνάργου. Στο προαύλιο υπάρχουν χαραγμένα γήπεδα καλαθοσφαίρισης, χειροσφαίρισης, ποδοσφαίρου, πετοσφαίρισης και παιδαγωγικά παιχνίδια εξωτερικού χώρου.