Φυσική Αγωγή

Εδώ θα βλέπετε τις δραστηριότητες της Φ.Α

Την παρασκευή 24 – 9 -2021 γιορτάζουμε την ευρωπαϊκή ημέρα σχολικού αθλητισμού και την 8η πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Για το 2021 το σύνθημα είναι “το σχολείο σε κίνηση-αθλούμαστε δημιουργικά”. Βασική επιδίωξη της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, σύμφωνα με το Υπουργείο Παιδείας, είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν «να αποκομίζουν από την κάθε διοργάνωση τα ιδιαίτερα στοιχεία της ευρύτερης παιδείας, που ο αθλητισμός μπορεί να προσφέρει μέσω της συμμετοχής, της προσπάθειας, του συναγωνισμού και της προσωπικής υπέρβασης».

Στο πλαίσιο αυτό θα υλοποιηθούν οι παρακάτω δραστηριότητες από όλες τις τάξεις του σχολείου : Αθλοπαιδίες, σκυταλοδρομίες, παιχνίδια ψυχοκινητικής , παιχνίδια μουσικοκινητικής, kids athletics και baseball τροποποιημένο.

παρακάτω στο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε ένα κωμικό βίντεο σχετικό με την ημέρα.

Στον επόμενο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το βραβευμένο βίντεο με τίτλο” ποτέ μην τα παρατάς”

ποτέ μην τα παρατάς