Σχολική βία

σχολικη βια

O όρος «σχολικός εκφοβισμός και σχολική βία», όπως και ο όρος «bullying», δυστυχώς έχουν αρχίσει και γίνονται αντικείμενο συζήτησης  και στην Ελλάδα. Ο εκφοβισμός και η βία ανάμεσα στους μαθητές μπορούν να πάρουν σωματική, λεκτική, ψυχολογική και κοινωνική μορφή. Συνήθως εκδηλώνονται με :

• Χειρονομίες, σπρωξιές, ξυλοδαρμούς
  • Φραστικές επιθέσεις, βρισιές, προσβολές, απειλές
  • Εκβιασμούς
  • Καταστροφή προσωπικών αντικειμένων
  • Κλοπές
  • Σεξουαλική παρενόχληση και κακοποίηση
  • Αποκλεισμό και  απομόνωση από παρέες, ομαδικά παιχνίδια και κοινωνικές δραστηριότητες

Η ευαισθητοποίηση και η ενδυνάμωση των μαθητών στην αντιμετώπιση του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο, μπορεί να επιτευχθεί ύστερα από προγραμματισμένες και σχεδιασμένες σε επίπεδο  σχολικής μονάδας παρεμβάσεις, ειδικά τη σημερινή μέρα που έχει οριστεί ως Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας.

Στο σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί της κάθε τάξης οργάνωσαν δραστηριότητες με τους μαθητές τους, ώστε να κατανοήσουν οι μαθητές πολύ καλύτερα τη σημασία της ημέρας και το άσχημο φαινόμενο που φαίνεται να παίρνει διαστάσεις στην Ελλάδα. Οι δραστηριότητες αφορούσαν σε προβολή βίντεο, ταινιών μικρού μήκους και ανάγνωση ιστοριών και παραμυθιών σχετικά με τη σχολική βία, αλλά και γενικότερα με το bullying. Οι δραστηριότητες έγιναν σύμφωνα με τις σχετικές υποδείξεις της εγκυκλίου για τη σημασία της ημέρας, αλλά και σύμφωνα με τις ιδιαιτερότητες της κάθε τάξης. Παρακάτω υπάρχουν κάποιες από τις ιδέες που χρησιμοποιήθηκαν σε συνδυασμό με υλικό από παλαιότερες εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο.

Υλικό νο.1

Υλικό νο.2