Ημερίδα για τη σχολική βία

κατάλογοςΤο παρακάτω είναι υλικό που παρουσιάσαμε την ημέρα δράσης κατά της σχολικής βίας στις 2 Οκτωβρίου 2013

Σε αυτή την ενότητα, υπάρχουν κάποιοι σύνδεσμοι που οδηγούν σε βίντεο σχετικά με το θέμα της σχολικής βίας. Το πρώτο από όλα, είναι τα παραμύθια για τον εκφοβισμό με τίτλους: Τα μπαλόνια της φιλίας και Η Μόνα σε καινούριο σχολείο. Και τα δύο παραμύθις υπάρχουν στο παρακάτω λινκ σε pdf και προέρχονται από το Μικρό Αναγνώστη.

Παραμύθια με θέμα τον εκφοβισμό

Στη συνέχεια παρατίθεται μια παρουσίαση σε pdf που αφορά ζητήματα σχολικού εκφοβισμού, τρόπους με τον οποίο πραγματοποιείται, συνέπειες και τρόποι αντιμετώπισης

Εκφοβισμός-Bullying

Στα παρακάτω λινκ υπάρχουν κάποια βιντεάκια που μπορούν να αξιοποιηθούν με προβολή και συζήτηση στη τάξη για τη μάστιγα της σχολικής βίας.

Το πρώτο είναι το παραπάνω παραμύθι: Η Μόνα σε καινούριο σχολείο, σε ηχητική εκφώνηση.

Η Μόνα σε καινούριο σχολείο

Το επόμενο είναι το παραμύθι: Τα μπαλόνια της φιλίας, σε ηχητική εκφώνηση.

Τα μπαλόνια της φιλίας

Στη συνέχεια μια παρουσίαση σε PowerPoint από την εξαιρετική δουλειά του συναδέλφου Ηλία

Σχολικη Βια

Εδώ η εξαιρετική ταινία των συναδέλφων του 32ου Δημοτικού Σχολείου Πάτρας για τη Σχολική Βία.

Ταινία για τη Σχολική Βία

Και κλείνοντας  το απόσπασμα από την εκπομπή πρωταγωνιστές, όπου γνωστοί ηθοποιοί μιλούν για το bullying που οι ίδιοι υπέστησαν κατά  τα χρόνια τους στο σχολείο (ελαφρώς λογοκριμένο)

Είμαι σαν και σένα!

Τελειώνοντας μια προτεινόμενη παρουσίαση, η οποία απευθύνεται στους μαθητές, αξιοποιώντας κάποια από τα παραπάνω εποπτικά υλικά.

Σχολικός Εκφοβισμός