ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΟ ΠΑΡΚΟ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ

Νοέ 201910

Οι μαθητές της Ε΄τάξης, στις 29 Οκτωβρίου επισκέφτηκαν το ¨Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής¨στην Ελευσίνα και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Κυκλοφορώ με ασφάλεια». Αφού οι υπεύθυνοι του προγράμματος μίλησαν στα παιδιά για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας και πόσο σημαντική είναι η τήρησή του,  για τα είδη των διαβάσεων και τον σωστό έλεγχο των δρόμων μονής και διπλής κατεύθυνσης, ανέλαβαν δράση τα ίδια τα παιδιά!

Κυκλοφορώντας πρώτα ως πεζοί και έπειτα ως οδηγοί πραγματικοί, εφάρμοσαν με επιτυχία όλα όσα έμαθαν από την ομάδα του πάρκου! Αφού πέρασαν τις εξετάσεις και κρίθηκαν κατάλληλοι για οδήγηση, χαλάρωσαν στον υπέροχο και καταπράσινο χώρο που πάρκου, περπατώντας και παίζοντας στην παιδική χαρά!

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ένα κέρασμα που δόθηκε στους μικρούς μαθητές – οδηγούς!

1. 29/05/1453: «Πτώση» της Κωνσταντινούπολης. Η Πόλις εάλω έπειτα από πολιορκία ενός χρόνου.