28η Οκτωβρίου 1940

Νοέ 201910

Την Παρασκευή, στις 25 Οκτωβρίου γιορτάσαμε στο Σχολείο μας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Την γιορτή ετοίμασαν και παρουσίασαν οι μαθητές της Γ΄Δημοτικού με τη δασκάλα τους κ. Γεωργία Φιλιππακοπούλου. Οι μαθητές παρουσίασαν το χρονικό και μικρά σκετσάκια πλαισιωμένα με επετειακά τραγούδια,που τραγούδησαν οι μαθητές της Δ΄τάξης και κατάφεραν να περάσουν στους μαθητές  και τους γονείς που παρακολουθούσαν την εκδήλωση το μήνυμα της ημέρας : ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΠΟΛΕΜΟΣ ΜΟΝΟ ΕΙΡΗΝΗ!!!

1. 10/07/1774: Η τσαρική Ρωσία και η Οθωμανική Αυτοκρατορία υπογράφουν τη συνθήκη του Κιουτσούκ Καϊναρτζή, που προβλέπει -μεταξύ άλλων- ελεύθερη ανά τη Μεσόγειο ναυσιπλοΐα για τους Ρώσους.
    Τη συνθήκη αυτή εκμεταλλεύτηκαν οι Έλληνες, που ανέπτυξαν τη ναυτιλία τους, κατασκευάζοντας σύγχρονα πλοία, στα οποία ύψωσαν τη ρωσική σημαία.