Επίσκεψη στο Δημοτικό Μουσείο Ολοκαυτώματος Καλαβρύτων

Οκτ 201919

Την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου οι μαθητές των Δ΄και Στ΄τάξεων του Σχολείου μας επισκέφτηκαν την ιστορική πόλη των Καλαβρύτων για να γνωρίσουν από κοντά την ιστορία της.

Πρώτα επισκέφτηκαν ένα από τα πλέον ιστορικά Μνημεία της πόλης   το Δημοτικό Μουσείο του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος. Ο ιστορικός και μαρτυρικός τούτος χώρος συνδέεται άρρηκτα με τα γεγονότα της κατοχής και κυρίως με τη φρικτή τραγωδία της 13ης Δεκεμβρίου 1943, της Μαύρης Δευτέρας των Καλαβρύτων που συγκίνησε και θα συγκλονίζει όλη την ανθρωπότητα.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν τον Τόπο της Θυσίας, στο λόφο του Καπή. Εκεί στις 13 Δεκεμβρίου 1943, οδηγήθηκαν από τους Γερμανούς όλοι οι άνδρες από 12 ετών και πάνω, όπου και εκτελέστηκαν

Σήμερα στη ράχη του Καπή βρίσκεται ένας μεγάλος Σταυρός που θυμίζει το αποτρόπαιο έγκλημα. Στις στήλες που περιβάλλουν τον κεντρικό χώρο αναγράφονται τα ονόματα  των Εκτελεσθέντων. Στην κατακόμβη είναι αναρτημένα μικρά καντήλια ισάριθμα με τις οικογένειες των εκτελεσθέντων.