6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201919

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ» ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 που τιμήθηκε σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Το Σχολείο μας, γιόρτασε την Πανελλήνια μέρα Σχολικού Αθλητισμού στις εγκαταστάσεις του sport camb στο Λουτράκι. Οι μαθητές συμμετείχαν σε  ομαδικά παιχνίδια και αθλήματα, που οργανώθηκαν από τον δάσκαλο Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας, κ. Δημήτρη Ζούμα, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του sport camb.

Φέτος,  για πρώτη φορά η Πανελλήνια ημέρα του Σχολικού Αθλητισμού γιορτάστηκε ταυτόχρονα  με την Ευρωπαϊκή ημέρα.

Οι βασικοί στόχοι της ημέρας του σχολικού αθλητισμού ήταν  δυο:

-Να ενισχύσουμε τον υγιεινό τρόπο ζωής, εν γένει, την άσκηση, τη σωστή διατροφή

-Να τονισθούν οι αξίες που ενσαρκώνει ο αθλητισμός: Ευγενής άμιλλα,  υγιής ανταγωνισμός, η προσπάθεια του να γίνεσαι κάθε μέρα ο ίδιος καλύτερος,  να ξεπερνάς τον ίδιο σου τον εαυτό.

1. 22/11/1957: Το απολυτήριο του Δημοτικού γίνεται απαραίτητο για οποιαδήποτε εργασία στην Ελλάδα. Πολλαπλασιάζονται τα νυχτερινά σχολεία για την αντιμετώπιση του αναλφαβητισμού