ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Μαΐ 201922

Την Τρίτη 22 Μαϊου, ξεκίνησαν τα μαθήματα εκμάθησης κολύμβησης, που εκπονεί το Υπουργείο Παιδείας σε συνεργασία με την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού και στα οποία τo σχολείο μας συμμετέχει  με τους  μαθητές της Γ’ τάξης

Τι θα μάθουν οι μαθητές που θα παρακολουθήσουν το μάθημα;

Σκοπός της διδασκαλίας της κολύμβησης στους μαθητές  είναι η απόκτηση κολυμβητικής παιδείας/επάρκειας στοχεύοντας στην αποφυγή του πνιγμού, την εξοικείωση των παιδιών με το υδάτινο στοιχείο, την απόκτηση βιωματικής γνώσης των βασικών κανόνων ασφαλείας και υγιεινής, την ανάπτυξη της συνεργασίας και της κοινωνικότητας των μαθητών/τριών, παράγοντες οι οποίοι συμβάλλουν στην ολοκλήρωση της προσωπικότητάς τους.

1. 24/01/1908: Ο Ρόμπερτ Μπέιντεν Πάουελ δημιουργεί το κίνημα του προσκοπισμού