ΓΙΟΡΤΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Απρ 201918

Η επίσημη καλεσμένη μας, για να γιορτάσουμε μαζί την Παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, ήταν η Βοχαϊτοπούλα, ποιήτρια και παραμυθογράφος κ. Ευαγγελία Πανούση, η οποία  μας χάρισε τέσσερις ώρες ευχάριστες και δημιουργικές.  Με την γλυκύτητα και ηρεμία που την χαρακτηρίζουν μας   διηγήθηκε παραμύθια του Γεωργίου Δροσίνη και οι μαθητές την άκουσαν με μεγάλη προσοχή! Στο τέλος πήραν μολύβι, μπογιές και χαρτί και εκφράστηκαν κι αυτοί, άλλοι με ποίηση και άλλοι με ζωγραφική!

1. 24/10/: Ημέρα του ΟΗΕ
    Ο όρος «Ηνωμένα Έθνη» είναι αμερικανικής εμπνεύσεως και συγκεκριμένα του προέδρου Ρούζβελτ, ο οποίος αναφερόταν κατ αρχάς στις συμμαχικές δυνάμεις κατά του ʼξονα. Έπειτα από διαβουλεύσεις τριών ετών, στις 24 Οκτωβρίου του 1945, τα Ηνωμένα Έθνη μετεξελίχθηκαν σε μια «παγκόσμια ένωση κρατών ταγμένη στην προώθηση της συνεργασίας στο διεθνές δίκαιο, την ασφάλεια και την ειρήνης, την οικονομική ανάπτυξη και την κοινωνική ισότητα».