Ο μυστικός κήπος

Ιαν 20197

Στις 20 Δεκεμβρίου το Σχολείο μας παρακολούθησε  στο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου, τη θεατρική παράσταση «Ο Μυστικός κήπος», ένα  τρυφερό και συναισθηματικό έργο της Μπαρνέτ Φράνσις Χάντγκσον από τη θεατρική ομάδα του κ. Ταρσιταλίδη.

Ο Μυστικός Κήπος συμβολίζει τον αφρόντιστο εσωτερικό μας κόσμο που, όταν τον ανακαλύψουμε μέσω της αγάπης για τον άνθρωπο και την ανάγκη της θετικής σκέψης, κατανοούμε σε βάθος τη φύση μας και τη δύναμή μας.

Η συγγραφέας λέει: «Μια απλή σκέψη έχει τέτοια δύναμη που ισοδυναμεί με μια ηλεκτρική μπαταρία. Είναι ικανή για το υπέρτατο καλό ή για το υπέρτατο κακό. Το να επιτρέψουμε σε μία αρνητική σκέψη να τρυπώσει στο μυαλό μας και να εγκατασταθεί για πολύ καιρό είναι σαν να επιτρέπουμε σε ένα σοβαρό μικρόβιο να εγκατασταθεί στο σώμα μας. Μπορεί να μη βγει ποτέ ξανά από τον οργανισμό μας όσο ζούμε».

Η φροντίδα για τον συνάνθρωπο και τη γη που μας φιλοξενεί κρατάει μακριά κάθε κακή σκέψη που μας καθηλώνει σε μια κατάσταση μη ζωής.

Οι μικροί μαθητές παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον την παράσταση!