ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

Νοέ 20184

Την Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2018, στην αίθουσα εκδηλώσεων  του Δημοτικού Σχολείου Βοχαϊκού σε μια συγκινητική ατμόσφαιρα, πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την επέτειο του «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου 1940.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κ. Μαντζίκα Αναστασίας, παρουσίασαν το χρονικό του Αγώνα του ΄40 και τα γεγονότα της Κατοχής, διανθισμένα με ποιήματα, μαρτυρίες καθώς και ηχητικά και φωτογραφικά ντοκουμέντα. Η χορωδία, που   αποτελούνταν από τους  μαθητές της Δ΄τάξης με την καθοδήγηση της κ.Χριστίνας Ζάρκου,   μουσικού του Σχολείου μας, πλαισίωσαν την εκδήλωση με όμορφα  τραγούδια.

Με αυτόν τον τρόπο  οι μαθητές τίμησαν τους αγώνες των προγόνων μας κι έδωσαν το μήνυμα της ειρήνης μεταξύ των λαών.

Ανήμερα την 28η Οκτωβρίου οι μαθητές παρακολούθησαν  την Δοξολογία,  που έγινε στον Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου, την επιμνημόσυνη Δέηση στο Μνημείο των  Ηρώων του χωριού και τίμησαν τους ήρωες του σαράντα με την εκπληκτική παρουσία τους στην καθιερωμένη παρέλαση που ακολούθησε.

1. 31/10/1948: Γίνεται η τελευταία εγγραφή στο ημερολόγιο του πλοίου - θρύλος «Αβέρωφ»... «Συνήθης εν όρμω υπηρεσία. Κινήσεις συμφώνως τω πίνακι. Έκτακτον ουδέν» γράφει και περνά στην ιστορία.