ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΑΡΧΕΛΩΝ – Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών

Οκτ 201826

Την Τρίτη 16 και Παρασκευή 19 Οκτωβρίου  οι Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ και Α΄, Β΄, Γ΄αντίστοιχα τάξεις του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάσωσης Θαλάσσιων Χελωνών «ΑΡΧΕΛΩΝ».

Ένα από τα πρώτα οργανωμένα κέντρα περίθαλψης στη Μεσόγειο για άρρωστες ή τραυματισμένες θαλάσσιες χελώνες, προκειμένου να γίνουν καλά και να επιστρέψουν και πάλι στο φυσικό τους περιβάλλον.

Πέρα από την πολύτιμη φροντίδα που προσφέρει στις θαλάσσιες χελώνες, το Αρχέλων είναι επιπλέον ένας τόπος αφύπνισης της περιβαλλοντικής συνείδησης μεγάλων, αλλά κυρίως μικρών επισκεπτών.

Στο Κέντρο Διάσωσης οι μαθητές   ενημερώθηκαν για τη βιολογία του θαλάσσιου αυτού ζώου, για τους βιότοπους που προτιμά, τις τροφικές συνήθειες και την αναπαραγωγή. Έμαθαν ότι από τα 3 είδη θαλάσσιας χελώνας που απαντώνται στην Ελλάδα, η Caretta caretta ωοτοκεί αποκλειστικά στις ακτές της Ελλάδας και είναι καθοριστικό να τις προφυλάξουμε.

Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν με όλον αυτόν τον πλούτο γνώσεων, αλλά ακόμη περισσότερο εντυπωσιάστηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν βλέποντας τους  εθελοντές να περιθάλπτουν τις άρρωστες- τραυματισμένες χελώνες.