ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2018-19

Σεπ 201812

Με τον καθιερωμένο Αγιασμό ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά. Στην τελετή παραβρέθηκαν η Αντιδήμαρχος του Δήμου Βέλου- Βόχας, υπεύθυνη για θέματα παιδείας,κ. Μαρία Καλλίρη, οι δάσκαλοι του Σχολείου και οι γονείς των μαθητών. Η διευθύντρια του Σχολείου κ. Γεωργία Κούρτη, καλωσόρισε τους μαθητές και ιδιαίτερα τα πρωτάκια και τους ευχήθηκε Καλή Σχολική Χρονιά. Στη συνέχεια έδωσε ευχές και οδηγίες στους γονείς για καλή συνεργασία και δημιουργική σχολική χρονιά !!!

DEUTSCH Γερμανικά στ

Το padlet της κ. Πέννης.

1. 12/06/1965: Παρουσιάζεται η θεωρία του Μπινγκ Μπανγκ για τη δημιουργία του σύμπαντος.

2. 12/06/: Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας
    Η Παγκόσμια Ημέρα κατά της Παιδικής Εργασίας καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασία με στόχο την καταπολέμηση της παιδικής εργασίας και πιο συγκεκριμένα τον περιορισμό της παράνομης διακίνησης παιδιών. Υπολογίζεται ότι κάθε χρόνο, περίπου 1,2 εκατομμύρια παιδιά πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης ενός καλά οργανωμένου δικτύου, που έχει στήσει μια γέφυρα μεταφοράς παιδιών από τις αναπτυσσόμενες στις βιομηχανικά αναπτυγμένες χώρες. Η 12η Ιουνίου είναι, επίσης, αφιερωμένη στα παιδιά της αφρικανικής ηπείρου, που στην πλειοψηφία τους εργάζονται από πολύ τρυφερές ηλικίες και κάτω από αντίξοες συνθήκες.