ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2018-19

Σεπ 201812

Με τον καθιερωμένο Αγιασμό ξεκίνησε η νέα σχολική χρονιά. Στην τελετή παραβρέθηκαν η Αντιδήμαρχος του Δήμου Βέλου- Βόχας, υπεύθυνη για θέματα παιδείας,κ. Μαρία Καλλίρη, οι δάσκαλοι του Σχολείου και οι γονείς των μαθητών. Η διευθύντρια του Σχολείου κ. Γεωργία Κούρτη, καλωσόρισε τους μαθητές και ιδιαίτερα τα πρωτάκια και τους ευχήθηκε Καλή Σχολική Χρονιά. Στη συνέχεια έδωσε ευχές και οδηγίες στους γονείς για καλή συνεργασία και δημιουργική σχολική χρονιά !!!

1. 21/03/: Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού
    Η Παγκόσμια Ημέρα για την Εξάλειψη των Φυλετικών Διακρίσεων καθιερώθηκε το 1966 από τη Γενική Συνέλευση των Ηνωμένων Εθνών σε ανάμνηση ενός τραγικού συμβάντος, που συγκλόνισε την παγκόσμια κοινή γνώμη. Στις 21 Μαρτίου του 1960 η αστυνομία της ρατσιστικής Νοτίου Αφρικής πυροβόλησε εν ψυχρώ κατά μιας διαδήλωσης φοιτητών στην πόλη Σάρπβιλ, με αποτέλεσμα να χάσουν τη ζωή τους 70 άνθρωποι. Οι νεαροί διαδηλωτές διαμαρτύρονταν ειρηνικά κατά των νόμων του απαρτχάιντ, που είχε επιβάλλει το καθεστώς της λευκής μειοψηφίας στη χώρα, εφαρμόζοντας τη θεωρία της ανισότητας ανάμεσα στις φυλές.