ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΝΑΥΠΛΙΟ

Ιούν 201810

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου η Ε΄και η Στ΄τάξη επισκέφτηκαν την Εθνική Πινακοθήκη Ναυπλίου να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα:«1821 – Μορφές και Θέματα του Αγώνα της Ελληνικής Ανεξαρτησίας».

Η έκθεση των έργων ζωγραφικής διαρθρώνεται σε πέντε ενότητες οι οποίες καλύπτουν θέματα ή απεικονίζουν ιστορικά συμβάντα, των οποίων η εικονογραφία διαμορφώθηκε ενώ η τέχνη του 19ου αιώνα εξελισσόταν τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη. Tο στοιχείο που πάνω απ’ όλα έδινε φτερά στη φαντασία αυτών των ρομαντικών δημιουργών ήταν η δραματική σειρά αντιπαραθέσεων, που εμπεριείχε η Ελληνική Επανάσταση.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με πολύ μεγέλο ενδιαφέρον το πρόγραμμα και στο τέλος απόλαυσαν ένα παγωτάκι στο πανέμορφο Ναύπλιο.

1. 22/10/1929: Προβάλλεται στον κινηματογράφο «Αττικόν» των Αθηνών η πρώτη ομιλούσα κινηματογραφική ταινία, το αμερικανικό μιούζικαλ «Φοξ Φόλλις»