Ο ΜΟΛΥΒΕΝΙΟΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ

Ιαν 201821

Οι μαθητές του Σχολείου μας είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν την θεατρική παράσταση ¨Ο Μολυβένιος Στρατιώτης¨ του Χανσ Κρίστιαν Άντερσεν σε σκηνοθεσία και διασκευή της Μαριάννας Τόλη.

Η συγκινητική ιστορία του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν που πραγματεύεται τη δύναμη της αγάπης και της θυσίας, πήρε  καινούργιες διαστάσεις στην μουσικο-θεατρική του διασκευή, αναφερόμενο στα σημαντικά θέματα της προβληματικής εποχής που βιώνουμε μικροί και μεγάλοι. Τα εγκλωβισμένα συναισθήματα των παιδιών, η εμμονή στην τελειότητα, η σκληρότητα και η βία ήταν θέματα που αναδιπλώθηκαν  και βρήκαν  την λύση τους μέσα από το γνωστό παραμύθι του μεγάλου συγγραφέα, διασκευασμένο με ένα πρωτότυπο τρόπο.

Η συγκεκριμένη διασκευή βραβεύτηκε ως η καλύτερη διασκευή Παιδικού Θεατρικού Έργου από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΩΝ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ τον Νοέμβριο του 2012 .

1. 27/11/1922: Καταργείται η ελληνική αρμοστεία στην Κωνσταντινούπολη και ανταλλάσσονται οι πληθυσμοί Μικράς Ασίας και Μακεδονίας.