“ 6 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ Από την Αρχαία Δίολκο… στην Διώρυγα της Κορίνθου”

Αυτό το κέντρο οι μαθητές των Δ΄,Ε΄και Στ τάξεων του Σχολείου μας  επισκέφτηκαν στις 6 Νοεμβρίου.

Μέσω της ιστοριογραμμής και κάνοντας ένα συναρπαστικό ταξίδι διαμέσου των αιώνων με την χρήση πλούσιου και ιστορικά-επιστημονικά τεκμηριωμένου υλικού (φωτογραφιών, κειμένων, βίντεο animation) οι μαθητές  ήρθαν  σε επαφή με την αρχαία δίολκο,  την ιστορία των προσπαθειών διάνοιξης του Ισθμού και την σύνδεσή τους με τις λοιπές επιστήμες (μηχανική, γεωλογία, φυσική, μαθηματικά, φιλοσοφία).

Εύκολα και συνάμα διασκεδαστικά, οι μαθητές  κατανόησαν  και βίωσαν  τη μεγάλη πρακτική σημασία της Αρχαίας Διόλκου, αυτού του σπουδαίου τεχνολογικού επιτεύγματος των αρχαίων Κορινθίων, για εμπορικούς και στρατιωτικούς σκοπούς.

Με ένα πρόγραμμα επαυξημένης πραγματικότητας (προσομοίωσης) οι μαθητές παρακολούθησαν   τη διάνοιξη του Ισθμού.

Με συσκευές εικονικής πραγματικότητας  πέρασαν πάνω από τον Κορινθιακό & Σαρωνικό κόλπο, το αρχαίο λιμάνι του Λεχαίου και  τον αρχαιολογικό χώρο των Ισθμίων.

Τέλος οι μαθητές είδαν μια σειρά από σπάνια ξύλινα ομοιώματα πλοίων  πολλά από τα οποία σχετίζονται διαχρονικά με την Κόρινθο. Η Τριήρης, η Διήρης, η Σάμαινα, και ο Βυζαντινός Δρόμωνας είναι μερικά από τα πλοία της μοναδικής αυτής συλλογής που προκαλούν το ενδιαφέρον του επισκέπτη και τον παίρνουν μαζί τους σέ ένα ταξίδι στο χρόνο.

20171106_102933

20171106_103330