4η Πανελληνια ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201716

18__fis

Με το σύνθημα «Αθλούμαι – Χαρά ΖΩ το μέλλον», γιορτάστηκε στα σχολεία μας  στις 2 Οκτωβρίου 2017,  η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Στο Σχολείο μας  πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες, παιχνίδια,  και δράσεις με την  ενεργή συμμετοχή των μαθητών, τόσο στην οργάνωση όσο και στην εφαρμογή, που περιλάμβαναν προβολές ταινιών και βίντεο, διαδραστικές συζητήσεις, ανάγνωση κειμένων, άρθρων, κ.ά.

Επίσης, το σχολείο μας    επισκέφτηκαν  επίλεκτοι και διακριθέντες αθλητές  της ομάδας βόλεϋ του Παμβοχαϊκού  και αθλητές της τοξοβολίας του Πολιτιστικού Συλλόγου «Ο Μέγας Αλέξανδρος», οι οποίοι μίλησαν στους μαθητές για τη χαρά του αθλητισμού, τους ανάφεραν τις εμπειρίες τους από τους αγώνες που συμμετέχουν και  έπαιξαν μαζί τους . Οι παίκτες του Παμβοχαϊκού χάρισαν τρεις μπάλες του βόλεϋ στους μαθητές και τους κέρασαν πορτοκαλάδες και σοκοφρετίνια!
Συγκεκριμένα στην αυλή του σχολείου,  το πρώτο δίωρο, οι μαθητές έπαιξαν ανά δύο  τάξεις παιχνίδια συναγωνισμού σε μορφή σκυταλοδρομίας, ποδόσφαιρο και Διελκυστίνδα. ΄Εγινε επίδειξη και εξάσκηση τοξοβολίας από τους αθλητές του «Μέγα Αλέξανδρου» και επίδειξη  και αγώνας βόλεϋ από τον Παμβοχαϊκό.

Μέσα στις τάξεις οι μαθητές της Α΄ μίλησαν για την υγιεινή διατροφή. Οι μαθητές της Β΄τάξης παρακολούθησαν μικρά βίντεο με θέμα: «Πώς παίζονται τα αθλήματα». Οι μαθητές της Δ΄τάξης παρακολούθησαν το βίντεο «Οργανώνοντας μια αρχαία Ολυμπιάδα» και ζωγράφισαν αρχαία και σύγχρονα ολυμπιακά αθλήματα. Οι μαθητές της Ε΄τάξης παρακολούθησαν μια παρουσίαση για τον μαραθωνοδρόμο και ολυμπιονίκη  Σπύρο Λούη και κατασκεύασαν εικαστική δραστηριότητα. Οι μαθητές της Στ΄τάξης την ίδια μέρα έφτιαξαν δύο πανώ, το ένα με το σύνθημα της ημέρας και το άλλο με σύνθημα: «Ευ αγωνίζεσθαι» και τα τοποθέτησαν στα κάγκελα της αυλής. Μίλησαν για το Σπάρταθλον και παρακολούθησαν ένα βίντεο με θέμα: «Σπάρταθλον 2017- Τελετή λήξης» . Την άλλη μέρα ασχολήθηκαν με το κείμενο της Λίτσας Ψαραύτη «Ο Θωμάς», παρακολούθησαν ένα βίντεο με θέμα «Never give up»  και έγραψαν μικρά ομαδικά κειμενάκια για τις αρχές του Ολυμπισμού – Αθλητισμού.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

20171002_114215 20171002_112507 20171002_094523 20171002_093336 20171002_092128 20171002_091817 20171002_090006 20171002_105452 20171002_105448

20171002_105433