3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Οκτ 201622

Κάθε χρόνο η πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου αφιερώνεται στον  σχολικό αθλητισμό. Φέτος  Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού ορίστηκε η Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 με θέμα:«Νοιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Στο σχολείο μας έγιναν αθλητικές δραστηριότητες που οργανώθηκαν από την γυμνάστριά μας  κ. Χριστίνα Κωνσταντίνου και προβολές ταινιών, ανάγνωση και συζήτηση κειμένων,  δημιουργία πανώ , κολλάζ, διαδραστική συζήτηση και αναστοχασμός των μηνυμάτων της ημέρας.

Την μεγαλύτερη χαρά πήραν οι μαθητές του Σχολείου μας, όταν μας επισκέφτηκαν οι παίχτες από την ομάδα βόλεϊ του Παμβοχαϊκού και έπαιξαν μαζί τους βόλεϊ και αθλητές της τοξοβολίας από τον Σύλλογο » Μέγας Αλέξανδρος» Βραχατίου και τους μίλησαν για την τοξοβολία, για τη χαρά του αθλητισμού και το «Ευ αγωνίζεσθαι» και  βοήθησαν  τους μεγάλους μαθητές να γνωρίσουν την τοξοβολία.

20161003_091933

Πανό με το μήνυμα της ημέρας από τους μαθητές της Β΄τάξης

20161003_095958

Οι παίχτες του Παμβοχαϊκού παίζουν βόλεϊ με τους μαθητές

20161003_085821

20161003_105242

από κάτω από: Αθλητισμός| με ετικέτα  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Τα σχόλια είναι κλειστά.

DEUTSCH Γερμανικά στ

Το padlet της κ. Πέννης.

1. 26/09/: Ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών
    Ύστερα από την επιτυχία που είχε ο εορτασμός του ευρωπαϊκού έτους γλωσσών το 2001 γενικά, και η πρώτη ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών ειδικότερα, αποφασίστηκε να ανακηρυχθεί η 26η Σεπτεμβρίου ευρωπαϊκή ημέρα γλωσσών έτσι ώστε οι ενέργειες η προώθηση της εκμάθησης γλωσσών να διαθέτει ένα σημείο αναφοράς κάθε έτος. Μάθετε περισσότερα στο: http://ec.europa.eu/education/policies/lang/awareness/day_el.html
  2. 26/09/1905: Ο νεαρός φυσικός Aλμπερτ Αϊνστάιν δημοσιεύει την ειδική θεωρία της σχετικότητας.