ΤΑΞΗ Γ΄

ΔΑΣΚΑΛΑ : ΜΑΝΤΖΙΚΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ  ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

ΓΙΟΡΤΗ ΜΗΤΕΡΑΣ

Οι μαθητές, αφού πρώτα έγραψαν το ποιηματάκι τους για τη μαννούλα ετοίμασαν και την καρτούλα τους!

Μαννούλα μου γλυκιά

σε αγαπώ τρελά.

Να είσαι πάντα καλά

Χρόνια σου Πολλά

ΓΙΟΡΤΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Εμπνευσμένοι από το παραμύθι του Γ. Δροσίνη,»Η παπαρούνα και η αγριοβιολέτα»  που τους αφηγήθηκε η κ. Ευαγγελία Πανούση, την ημέρα που γιορτάσαμε στο σχολείο μας τη γιορτή του παιδικού βιβλίου, οι μαθητές πήραν μολύβια , μαρκαδόρους και μπογιές και δραστηριοποιήθηκαν. Άλλοι έγραψαν ποιήματα και άλλοι ζωγράφησαν.

ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

Οι μαθητές της Γ΄τάξης ζωγράφισαν κάτι από τα βιβλία που είχαν διαβάσει, για να στολίσουν το Φουαγιέ του Δημοτικού Θεάτρου Κορίνθου, στην εκδήλωση που είχε διοργανώσει η Δημοτική Βιβλιοθηκη Κορίνθου, για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικής Λογοτεχνίας.

3.ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ Κ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΑΣ ΠΑΝΟΥΣΗ

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Το βερύκοκο Μπεμπέκου»,  επισκέφτηκε την τάξη μας η κ. Ευαγγελία Πανούση, η γνωστή ποιήτρια του τόπου μας και  συγγραφέας του παραμυθιού «Το βερύκοκο Μπεμπέκου»,  το οποίο θα εικονογραφήσουν  οι μαθητές της Γ΄τάξης. Η κ. Πανούση διάβασε το παραμύθι στα παιδιά, τους μίλησε για την ποίηση και τους απήγγειλε ποιήματα από την καινούρια της ποιητική συλλογή «Μετά τη βροχή». Στο τέλος ενημερώθηκε από τους μαθητές για την πορεία της εικονογράφησης του παραμυθιού!

2. ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Οι μαθητές της Γ΄τάξης φέτος  ανέλαβαν την διοργάνωση της  εορτής  της 28ης Οκτωβρίου 1940.

1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Υγιεινής Διατροφής, στις 16 Οκτωβρίου 2018, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Σχολείου μας ευαισθητοποιημένοι σε θέματα υγείας, άσκησης και διατροφής, οργάνωσαν ένα υγιεινό πρωινό στην τάξη τους.

Τι σημαίνει όταν λέμε τρώω υγιεινά;

Σίγουρα η απάντηση δεν είναι ότι πρέπει να παραλείπουμε γεύματα, το οποίο και συναντούμε επανειλημμένα, αλλά ούτε ότι τρώμε χωρίς σταματημό.

Υγιεινή Διατροφή σημαίνει:

·         Δεν παραλείπουμε ποτέ και κανένα από τα γεύματά μας και λέμε ΝΑΙ σε ένα πλούσιο πρωινό, σε ένα υγιεινό σνακ και σε ένα υγιεινό βραδινό γεύμα με λίγα λιπαρά και θερμίδες.

·         Δεν παραλείπουμε ποτέ και καμία ομάδα τροφίμων από την καθημερινότητά μας. Ο οργανισμός μας έχει ανάγκη όλες τις ομάδες τροφίμων, από τα φρούτα και τα λαχανικά έως και τα «καλά» λιπαρά.

·         Σημαντικό είναι, να εντάξουμε στην καθημερινή μας διατροφή τις τροφές που είναι πλούσιες σε φυτικές ίνες.

·         Καταναλώνουμε τουλάχιστον πέντε (5) μερίδες φρούτων και λαχανικών καθημερινά τα οποία αποτελούν σύνθετους υδατάνθρακες (τους προτιμούμε).

·         Συνοδεύουμε πάντα τα γεύματά μας με σαλάτα εποχής.

·         Σημαντική είναι, η κατανάλωση οσπρίων 1-2 φορές την εβδομάδα.

·         Δεν παραλείπουμε από το πρόγραμμα διατροφής μας τα ψάρια τα οποία είναι πλούσια σε ω-3 λιπαρά οξέα. Καλό είναι να φροντίσουμε να καταναλώνονται 1-2 φορές την εβδομάδα.

·         Αποφεύγουμε τα προϊόντα με υψηλές ποσότητες σε αλάτι όπως τα αλμυρά σνακ, αλμυρά τυριά, αλατισμένους ξηρούς καρπούς, παστά κ.α. Επίσης αποφεύγουμε την προσθήκη αλατιού στο πιάτο και κατά το μαγείρεμα. Συστήνεται να μην υπάρχει αλατιέρα στο τραπέζι την ώρα του γεύματος.

·         Αποφεύγουμε τα junk food και τα κορεσμένα λιπαρά.

·         Περιορίζουμε την κατανάλωση αναψυκτικών και αλκοόλ, αντικαθιστώντας τα με φρέσκους χυμούς, πράσινο τσάι και προπάντων ΝΕΡΟ.

·         Λέμε ΟΧΙ στα προϊόντα με αυξημένα λιπαρά ή αφαιρούμε το ορατό λίπος από τα κρέατα. Επιλέγουμε την κατανάλωση του άπαχου κρέατος και των γαλακτοκομικών με χαμηλά λιπαρά.

·         Επιλέγουμε προϊόντα με χαμηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη.

·         Καλό είναι να μειωθεί η κατανάλωση επεξεργασμένων τροφίμων.

·         Δεν ξεχνάμε εννοείτε το κυριότερο συστατικό της Μεσογειακής Διατροφής, που δεν είναι άλλο από το ελαιόλαδο το οποίο εντάσσεται στην κατηγορία με τα «καλά» λιπαρά. Δεν υπερβαίνουμε τα όρια, καταναλώνουμε πάντα με μέτρο.

·         Εντάσσουμε την ΑΣΚΗΣΗ στη ζωή μας.

·         Και τέλος, δεν ξεχνάμε το ΝΕΡΟ που αποτελεί το θεμέλιο για καλύτερη υγεία και άμεσα ευεργετικά αποτελέσματα στο σώμα μας!!

Μεγάλη σημασία έχουν, η ποιότητα του τροφίμου αλλά και η ποσότητα στην οποία θα καταναλωθεί το τρόφιμο…για μία σωστή και ισορροπημένη διατροφή.

«Μέτρον Άριστον»
Κλεόβουλος ο Λίνδιος (6ο αι. π.Χ)

Οι μαθητές της Γ΄τάξης έφεραν το υγιεινό τους πρωινό στην τάξη και έφαγαν όλοι μαζί. Με τη βοήθεια τής διατροφικής πυραμίδας εξήγησαν γιατί επέλεξαν αυτά τα προϊόντα για πρωινό και μίλησαν με τη δασκάλα τους κ. Μαντζίκα Αναστασία για τη θρεπτική αξία των δημητριακών, των φρούτων, του τυριού κ.ά.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν γιατί κατάλαβαν ότι το υγιεινό φαγητό μπορεί να είναι και νόστιμο.

ΔΑΣΚΑΛΑ : ΓΟΜΑΤΟΥ ΕΛΕΝΗ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2017-2018

1. 16/10/: Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής
    Η Παγκόσμια Ημέρα Διατροφής γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, μέρα που το 1945 ιδρύθηκε ο Παγκόσμιος Οργανισμός Τροφίμων και Γεωργίας (FAO) του ΟΗΕ.